Close
 
 

Modele do sklejania

Jak zacząć przygodę z modelarstwem?

Modelarstwo redukcyjne to wspaniałe hobby. Nie ma chyba osoby, która nie zetknęłaby się z taką formą spędzania wolnego czasu. Czy to jako dziecko, czy już w dorosłym życiu, kiedy szukamy relaksującego zajęcia, które pozwoli na oderwanie się od pędzącego świata. Nie ma chyba lepszego sposobu na poznanie historii, niż poprzez budowę modeli samolotów czy pojazdów pancernych. Każdy model, nad którym pracujemy zradza naturalną ciekawość, chęć zdobycia ciekawostek historycznych na temat związany z modelem.

Hobby jakim jest modelarstwo niesamowicie poszerza horyzonty, uczy cierpliwości i dokładności. Jest to wartościowy (niestety niezbyt doceniany) sposób spędzania wolnego czasu dla młodzieży. Już w wieku 10 lat dziecko warto zainteresować sklejaniem prostych modeli. Z pewnością zaowocuje to w przyszłości większą ciekawością świata, zdolnością rozwiązywania problemów i kreatywnością. Nie mówiąc już o pięknych modelach, z których wykonania każde dziecko będzie dumne i pewne swoich coraz większych umiejętności.

W Polsce organizowanych jest wiele konkursów i pokazów modelarskich. Praktycznie w każdym regionie kraju można znaleźć ciekawą imprezę, gdzie spotkasz doświadczonych modelarzy, wystawisz w konkursie swój model i na żywo zobaczysz najlepsze prace.

Festiwal Modelarski Bytom 2016
Festiwal Modelarski Bytom 2016

Oczywiście modelarstwo to zajęcie także dla dorosłych. I to właśnie dopiero z wieletnim bagażem doświadczeń możesz osiągnąć poziom, który na poczatku wydaje się nierealny. Poziom, dzięki któremu bedziesz budował i malowałe modele tak, że trudno bedzie je na zdjęciu odróżnić od oryginału... a więc do dzieła!

 

 

Wybieramy pierwszy model

 

Wiele osób uważa, że budowa plastikowych modeli to coś bardzo trudnego. Zwłaszcza jeśli ogląda się prace doświadczonych modelarzy to można załamać ręce i powiedzieć „to nie dla mnie… nie mam cierpliwości”. Pamiętaj, że najlepsi też kiedyś zaczynali i nie ma chyba modelarza, który wspominając swój pierwszy sklejony model byłby z niego dumny. Wszystko przychodzi z czasem i w tej dziedzinie praktyczne doświadczenia są kluczowe.

Wybór pierwszego modelu jest dosyć istotny. Zapewniam, że jeśli tylko go zbudujesz to zapamiętasz ten model do końca życia. Warto więc wybrać model dobrej jakości, ale jednocześnie niezbyt skomplikowany. Na forach internetowych pojawia się mnóstwo pytań od osób początkujących – od czego zacząć? W większości przypadków bardziej doświadczeni modelarze polecają właśnie jeden z modeli do sklejania Tamiya. Nie jest to przypadek, modele do sklejania tej firmy są idealnie spasowane i pozwalają nawet początkującym wykonać model zgodnie z oczekiwaniami.

Ceny modeli Tamiya w porównaniu do jakości są bardzo korzystne. Ciekawy model samolotu czy czołgu można kupić za mniej niż 50zł. Odradzam kupowanie na poczatek modelu drogiego ponieważ zawsze cena idzie w parze ze skomplikowaniem modelu i często czym model droższy tym trudniejszy. Dlatego warto zacząć od modelu tańszego, ale za to wykonać go z dużą starannością.

Pod tym linkiem znajdziesz listę modeli, które polecamy na poczatek

Często pierwszy model, z którym mamy do czynienia dostajemy w prezencie. Oczywiście model do sklejania w prezencie to zawsze dobra rzecz, ale jeśli dostaniemy model bardzo skomplikowany lub co gorsza model słabej jakości to warto rozważyć na początku zakup zestawu, który na pewno nie przysporzy nam problemów i w efekcie rozczarowania z marnego efektu końcowego.

Budowa modelu plastikowego

Bez względu na to jaki model wybraliśmy na początek przed przystąpieniem do budowy i sklejania modelu ważne jest, aby dokładnie przestudiować instrukcję.

Zwykle do modeli dołączane są instrukcje w języku angielskim, ale posiadają one na tyle dużo ilustracji, że nawet osobom słabo znającym ten język łatwo jest zrozumieć poszczególne etapy.

Każdy element modelu ma swój własny numer. Ramki z częściami zwykle są oznaczane literami (A,B,C…) co ułatwia odnalezienie danego elementu. W kolejnych etapach budowy podawane są często także kolory na jakie dany element należy pomalować. To dlatego, że niektóre fragmenty modelu wymagają pomalowania w trakcie sklejania. Na przykład wnętrze kokpitu modelu samolotu – trudno sobie wyobrazić malowanie miniaturowych zegarów i innych elementów kiedy kadłub będzie już sklejony w całość.

Kiedy już wiesz jak będzie przebiegać budowa modelu możesz zabrać się do wycinania elementów i sklejania ich punkt po punkcie według instrukcji.

Czytaj dalej... Podstawowe narzędzia

 

Close