Close

Sklejamy i malujemy modele samochodów - poradnik

 


 

Część III - Podwozie i silnik

Planowanie prac


Model Jaguara, który wybraliśmy jest dosyć prosty w budowie, ale ze względu na to, że w zestawie jest cały silnik, układ wydechowy i zawieszenie to części jest całkiem dużo.

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z modelarstwem to dobrą praktyką jest złożenie modelu według instrukcji w całość, ale bez sklejania. Do tymczasowego połączenia elementów można użyć masy samoprzylepnej Patafix lub taśmy maskującej. Taka praktyka pozwoli na zapoznanie się z konstrukcja modelu i ograniczy do minimum możliwość popełnienia błędu.

Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby zaplanować malowanie poszczególnych części. Przykładowo możemy skleić od razu obie połówki silnika ze sobą, ponieważ cały silnik pomalujemy tym samym kolorem. Jednak, jeśli do bloku silnika przykleilibyśmy układ rozrządu to znacznie utrudniłoby domalowanie detali takich jak paski zębate.

Jeśli chcemy zbudować model bezbłędnie to musimy poświęcić trochę czasu na dokładne przestudiowanie instrukcji. Ten czas jednak zwróci się nam w postaci czysto wykonanego modelu i zaoszczędzi nam nerwów oraz konieczności naprawiania błędów.

Kiedy wszystko dopasujemy i zaplanujemy etapy malowania rozkładamy model na części pierwszy.

 

Podwozie


Tylną część płyty podłogowej oraz wahacze malujemy kolorem Gunmetal, czyli ciemnoszarym metalicznym odcieniem imitującym stal. Jest to kolor X-10 z palety firmy Tamiya, bardzo zbliżony jest również kolor XF-56. Praktycznie każdy producent farb posiada ten kolor w ofercie.

My przy okazji tego projektu przetestowaliśmy farbę Humbrol Metalcote Polished Steel. Występuje ona w sprayu (nr 996) oraz w płynie (nr 27003). Jest to ciekawa farba, która po wyschnięciu jest matowa, ale po lekkim przepolerowaniu szmatką nabiera ładnego metalicznego połysku.

 

Silnik
 

Cały silnik, układ wydechowy i kilka drobniejszych elementów malujemy na kolor aluminium (Tamiya XF-16) lub zbliżony srebrny odcień. Po całkowitym wyschnięciu malujemy pędzelkiem detale tych podzespołów, które wymagają innego koloru. Tutaj kilka ogólnych zasad, których warto się trzymać malując pędzelkiem:

  • w miarę możliwości malujemy od koloru jasnego do ciemniejszego,

  • delikatnie rozcieńczamy farbę,

  • nie „zalewamy” elementów farbą – na pędzlu nie może być widoczna kształtująca się kropla farby,

  • w razie potrzeby nakładamy kilka cienkich warstw do pełnego pokrycia,

  • nie malujemy pędzelkiem dwa razy tego samego miejsca przed całkowitym wyschnięciem, wszelkie poprawki nanosimy dopiero na suchą powierzchnię.

 

Kolejno malujemy poszczególne elementy na docelowe kolory

Po wyschnięciu farby możemy zamontować rozrząd do bloku silnika i nanieść nieco śladów eksploatacji. Taki sterylnie czysty silnik nie wygląda najlepiej. Najprostszą i najszybszą metodą jest użycie gotowego washa, czyli specjalnej bardzo rzadkiej farby, która nadaje głębi detalom spływając w zagłębienia. Użyjemy tutaj produktu Tamiya Panel Line Accent Color w kolorze ciemnobrązowym. Przy pomocy pędzelka umieszczonego w zakrętce po prostu nanosimy płyn na elementy silnika. Wash sam idealnie się rozprowadzi po wszystkich zakamarkach.

Dla urozmaicenia dodaliśmy kilka kolorowych detali zgodnie z pierwowzorem i nanieśliśmy wash na koła zębate.

 

Układ wydechowy

 

Tłumik i cały układ wydechowy mamy pomalowany na srebrny kolor zgodnie z instrukcją. Można jednak nadać mu trochę życia poprzez dodanie efektu przegrzanej stali. Stal w układach wydechowych często odbarwia się na skutek bardzo wysokich temperatur. Od koloru żółtego przy lekkim przegrzaniu, przez czerwony, niebieski, aż po szarozielony. Przy czym kolor szarozielony oznacza praktycznie trwałe uszkodzenie, dlatego przyjmiemy zakres od żółtego do niebieskiego.

 

Idealnie do tego celu nadają się farby przezroczyste Tamiya Clear Blue, Red, Orange i Yellow.

Nanosimy je aerografem w odpowiednie miejsca, czyli tam, gdzie ryzyko przegrzania jest największe.

 

Oto efekt:

Wyszło może zbyt kolorowo i w rzeczywistości trudno byłoby spotkać taki układ wydechowy. Jednak efekt ten ulegnie mocnemu przytłumieniu kiedy schowamy całość pod nadwoziem.

 

Układ napędowy i zawieszenie.

 
Pora, aby zamknąć nasze 549 koni mechanicznych schowanych w tym silniku V6 w klatce. Montujemy przygotowane elementy podstawy i obudowy skrzyni biegów, wahacze górne, półosie, amortyzatory, piasty kół oraz hamulce.

 

Zwracamy uwagę, żeby tarcze hamulcowe przykleić tak, aby klej nie dostał się do wnętrza piasty, w której umieszczamy gumową tulejkę. Dzięki niej koła będą mogły się obracać.

 

I tym sposobem serce naszego Jaguara jest gotowe do umieszczenia na płycie podłogowej

 

Przystępujemy teraz do montażu przedniego zawieszenia. Jest to dosyć proste, wszystko do siebie idealnie pasuje. Montując piasty kół należy jedynie pamiętać, że nie przyklejamy ich na stałe, a jedynie mocujemy na zatrzask. Wtedy przednia oś będzie miała możliwość skrętu.

 

Możemy już założyć koła. Felgi zostały wcześniej pomalowane srebrną farbą, a po wyschnięciu ubrane w gumowe opony.

 

 

 Na skróty do produktów użytych w tej części poradnika

Cążki do wycinania elementów

Patafix - tymczasowa masa klejąca

HUMBROL Farby Akrylowe w sprayu 150ml

Taśmy maskujące  

Farby Akrylowe TAMIYA mini 10ml

Rozcieńczalnik do farb akrylowych Tamiya X-20A

Tamiya Panel Line Accent Color

Klej Tamiya Extra Thin 40 ml szybkoschnący

Aerograf HARDER & STEENBECK ULTRA 

Pędzelki

 

Część IV - Wnętrze samochodu


Close