Kategorie

Producenci

Czym są gry bitewne?

Są to wszelkie gry, których zasady pomagają odtworzyć realia bitwy oraz jej przebiegu. Pojawiły się już w XIX wieku jako element kursów oficerów wojskowych, natomiast do świadomości zwykłych ludzi przedarły się w kolejnym stuleciu. Ich prawdziwy rozkwit miał miejsce po zakończeniu II wojny światowej, a ich popularność stale rośnie. W Polsce na szerszą skalę pojawiły się w latach 90-tych.
Rozgrywki mogą odzwierciedlać lub rekonstruować bitwy historyczne, lub odbywać się w alternatywnych rzeczywistościach światów Fantasy lub Science-Fiction. Spośród gier tego typu, najpopularniejsze są gry figurkowe, w których wykorzystujemy figurki i modele, natomiast rozgrywka toczy się na stole ze specjalnie przygotowanymi terenami. Skala żołnierzy i pojazdów, wielkość armii czy długość gry zależy od systemu bitewnego.

Jak grać?

Istnieje wiele systemów bitewnych, jednak większość z nich posiada pewne cechy wspólne. Wszelkie czynniki losowe, jak szanse na trafienie, obronę lub morale rozstrzygane są za pomocą rzutu kością, zazwyczaj sześcienną. Drugim wspólnym elementem jest miarka, służąca do pomiaru zasięgów broni, szarż lub ruchu jednostek po polu bitwy. Do gry niezbędne są 4 rzeczy – zasady, które zawarte są w podręcznikach. Armia, czyli gotowe sklejone i pomalowane modele, przy pomocy których stoczymy bitwę. Miejsce, czyli stół i opcjonalnie tereny. Ostanie i najważniejsze – przeciwnik, z którym staniemy w szranki.

[

Systemy bitewne

Bez wątpienia jednymi z najpopularniejszych systemów bitewnych na świecie, to pochodzące ze „stajni” brytyjskiej firmy Games Workshop gry Warhammer Age of Sigmar oraz Warhammer 40.000.


Akcja pierwszej rozgrywa się na ruinach Starego Świata, zniszczonego przez ciągłą wojnę. Grupy szlachetnych bohaterów lub nikczemnych czempionów sił zła przemierzają świat wraz ze swoimi bandami, próbując rozwikłać odwieczny konflikt dobra ze złem. W grze spotykamy wiele unikalnych ras, lecz także te dobrze znane ze światów fantasy – Orków, Elfy czy Krasnoludy.
Warhammer 40.000 jest grą osadzoną w realiach Science-Fiction. Od 10.000 lat galaktykę trawi ciągła wojna pomiędzy ludzkością a siłami Chaosu. Konflikt zaogniają tylko działania Xenosów (obcych), działających we własnych celach i ku własnej korzyści. Tragizmu sytuacji dopełniają ogromne floty tajemniczych Tyranidów, którzy trawią całe planety pozostawiając za sobą gołą skałę.
Obie z tych gier dostępne są w naszym sklepie w dziale „gry bitewne”. Oprócz figurek posiadamy także cały asortyment farb Citadel dedykowanych do gier firmy Games Workshop, oraz innych akcesoriów jak znaczniki, karty, miarki oraz kostki.


Games Workshop jest także wydawcą systemu opartego o książki J.R.R. Tolkiena oraz filmowe trylogie „Władcy Pierścieni” oraz „Hobbita”. Większość postaci z książek oraz filmów posiada swoje własne modele (czasem nawet w kilku wersjach), a każda z ras zamieszkujących Śródziemie posiada odrębne jednostki oraz zasady. Dzięki temu systemowi można stoczyć bitwę na Polach Pelennoru, potyczkę z pająkami w Mrocznej Puszczy czy podjąć pojedynek z samym Smaugiem!

Coraz większą popularnością cieszą się historyczne gry bitewne. Mnogość systemów oficjalnych jak i fanowskich jest imponująca. Do wielu spośród tych systemów świetnie nadają się modele w skali, szczególnie 1:56 (Bolt Action), 1:72 (Battlegroup, Napoleon: Bogowie Wojny) oraz 1:100 (Flames of War, Tanks!). Wiele spośród tych modeli znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

 

Jak zacząć?

Świetnym pomysłem na rozpoczęcie przygody z grami bitewnymi jest zakup zestawu startowego. Games Workshop proponuje tutaj kilka różnych opcji.
Po pierwsze, zestawy startowe. Zawierają one dwie niewielkie armie, kości, miarkę, znaczniki i przede wszystkim podręcznik z zasadami, oraz skrócone zasady gry, które szybko pomogą nauczyć się grać. Każdy z trzech systemów GW posiada taki starter i są to odpowiednio: Warhammer Age of Sigmar (lub mniejsza wersja Storm of Sigmar), Warhammer 40.000: Dark Vengeance (dostępna po polsku jako „Mroczna Zemsta”) oraz The Hobbit: Escape from Goblin Town (po polsku: „Ucieczka z Miasta Goblinów”).

Po drugie, zestawy Start Collecting dedykowane do konkretnych armii lub frakcji. W tych pudełkach znajdziemy od kilkunastu do kilkudziesięciu figurek, wraz z bohaterem specjalnym. Oprócz modeli znajdują się tutaj także skrócone zasady każdego z oddziałów oraz całości formacji. Zestawy Start Collecting są dostępne niemal do każdej armii lub rasy z obu uniwersów Warhammera.

Po trzecie, gry planszowe osadzone w światach Warhammera. Są to hybrydowe gry, w których wykorzystujemy figurki do gry bitewnej, lecz poruszamy się po planszy. W pudełku zazwyczaj znajduje się od kilku do kilkudziesięciu, często unikalnych, modeli. Do najpopularniejszych gier tego typu można zaliczyć grę Warhammer Quest Silver Tower, w której możemy zagrać niemal dowolnym bohaterem z uniwersum Age of Sigmar, co pozwala na rozbudowywanie rozgrywki niemal w nieskończoność, oraz Warhammer 40.000 Betrayal at Calth, w której znajdują się modele Space Marines z legionów Lojalistów oraz Heretyków, z okresu Herezji Horusa.

Kolekcjonerstwo

Oprócz samej gry, przyjemność z „bitewniaków” można czerpać tworząc własną kolekcję miniatur. Zbiór może opierać się na konkretnej armii, typie jednostek bądź bohaterach z konkretnego uniwersum. Oba autorskie systemy Games Workshopu posiadają niezwykle rozbudowany świat ze szczegółową otoczką fabularną, która opisana jest w licznych powieściach oraz w podręcznikach do gry. Podobne możliwości daje nam „Władca Pierścieni”, który pozwala na zebranie kolekcji swoich ulubionych bohaterów, bądź stworzenie dioramy przedstawiającej epicką bitwę z tolkienowskiego świata.

 

Materiały

Ważnym elementem figurkowych gier bitewnych są tereny wykorzystywane w trakcie rozgrywki. Niezależnie czy jest to gra w realiach Fantasy czy historycznych, wiele z terenów może zostać wykonanych z tych samych materiałów. W naszej ofercie znajdują się materiały do budowy terenów oraz dioram, takie jak pasty do tworzenia podłoża, żywice epoksydowe oraz efekty wody, sklejka drewniana typu balsa, listewki sosnowe, spienione PCV, Plasticard (HIPS), PET (przezroczyste tworzywo), blaszki fototrawione, druciki, listwy i kątowniki plastikowe, pręty z włókna węglowego oraz gotowe do sklejenia i pomalowania elementy terenu dedykowane do gier firmy Games Workshop oraz w skali. Oprócz tego przydatne na pewno okażą się materiały i akcesoria do wykończenia Twoich terenów, trawki statyczne, krzaczki, tufty (gotowe kępki traw oraz kwiatów), efekty akrylowe oraz olejne, efekty środowiska, pigmenty.

 

 


Tel. 12-356-56-78
       
 agtom@agtom.eu


 
Nasz sklep modelarski


Kraków, ul. Jagiełły 6

Czynne pon. - piątek
w godz. 10:00 - 18:00Darmowa dostawa
już
od 149zł


Koszty dostawy:

Poczta 48h    10 zł
Paczkomat    10 zł
wysyłka gratis od 149zł


Kurier UPS      16 zł
Kurier Pocztex 16 zł
wysyłka gratis od 249zł

Płatność za pobraniem bez dodatkowych kosztów

Przyjmujemy szybkie płatności
Akceptujemy płatności PayU


Poradniki modelarskie


Modele samochodów (nowy)
Malowanie niemieckich czołgów