Close

Przygotowanie i malowanie figurek

Zanim zaczniemy malowanie naszych figurek, musimy pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze, aby farba dobrze przylegała do modelu, musimy go odtłuścić. Wystarczy zanurzenie figurki w pojemniku z ciepłą wodą i mydłem, lub płynem do mycia naczyń.

Gdy model wyschnie, należy na niego nałożyć podkład. Każda farba akrylowa potrzebuje podkładu, aby trzymać się plastikowej powierzchni. Tak jak przed malowaniem gruntujemy ściany, tak nasze figurki również potrzebują bazy. Wybór podkładu zależy tylko i wyłącznie od naszych planów względem modelu. Jeżeli model ma być ciemniejszy, wybieramy ciemny, czarny podkład, jeżeli jaśniejszy wybieramy farbę białą. Jednym z najczęściej używanych kolorów jest kolor szary, ze względu na swoją neutralność.

Figurki do gier bitewnych najczęściej malowane są farbami akrylowymi. Są to farby rozpuszczalne w wodzie, praktycznie bez zapachu. Aby prawidłowo działały powinno się je nieznacznie rozcieńczyć na palecie. Zasychają stosunkowo szybko, co może się wydawać uporczywe przy malowaniu większej ilości modeli jednym kolorem, gdyż będzie on zasychał na palecie. Niezwykle pomocną sztuczką, która pomoże w przezwyciężeniu tej trudności, jest mokra paleta. Bardzo prosta w wykonaniu, przedłuża czas schnięcia farby i pozwala nam na jej bezpieczne rozrobienie.
Mokrą paletę wykonujemy w następujący sposób. Jako podstawki, używamy plastikowego wieczka lub pokrywki od bombonierek lub innych słodyczy (świetnie nadają się opakowania po popularnych czekoladkach Ferrero Rocher lub Rafaello). Jej dno wykładamy ręcznikiem papierowym, który następnie namaczamy wodą. Następnie, na sam wierzch nakładamy papier do pieczenia, najlepiej biały, gdyż farby zdecydowanie lepiej na nim wyglądają, co pozwoli na uniknięcie przekłamania barw. Co istotne, musi to być papier jałowy, nie natłuszczany. Tak skonstruowana paleta pozwoli farbie zachować wilgoć, poprzez wyciąganie wody z ręcznika papierowego. Z kolei papier do pieczenia nie przepuszcza dużej ilości płynu, dzięki czemu farba nie „pływa”, a jedynie zachowuje prawidłową konsystencję.

 

Farby Citadel

Malowanie modeli do gier bitewnych, zwłaszcza w klimacie fantasy oraz science-fiction wymaga odrobinę innego doboru farb. Schematy kolorystyczne proponowane przez producentów wyróżniają się żywszymi, bardziej komiksowymi barwami. Games Workshop posiada w ofercie swoje własne farby marki Citadel. Są to farby na bazie żywicy akrylowej, rozpuszczalne w wodzie.
Spośród tych farb wyróżnić możemy kilka typów. Każdy z nich ma różne przeznaczenie, a co za tym idzie właściwości. Dla ułatwienia zabawy początkującym, Citadel stworzył unikalną jak dotąd metodę malowania modeli „krok po kroku”, kolejno różnymi typami farbek.

Krok 1: Citadel Base

Citadel Base to linia farb w ciemniejszych, intensywnych kolorach. Nakładane są na model jako pierwsze, zaraz po podkładzie. Mają nadać figurce intensywną barwę podstawową. Ich gęstość jest nieznacznie większa niż standardowej farby, co zapewnia lepsze krycie.

Pomalowany farbą Base Nagarroth Night Stormcast Eternal

Krok 2: Citadel Shade

Farby typu Shade, czy też inaczej washe, są bardzo rzadkimi farbami, zazwyczaj w ciemniejszych odcieniach. Ich zadaniem jest wejście w szczeliny i mniej widoczne elementy modelu w celu stworzenia efektu cienia. Dzięki swojej konsystencji „wpływają” we wszelkie zakamarki, sprawiając że model posiada większą głębię, oraz efekt przestrzeni.

Zbroja wojownika wycieniowana za pomocą washa Leviathan Purple

Krok 3: Citadel Layer

Citadel Layer to farby akrylowe o standardowej konsystencji. Większość z kolorów kryje za pierwszym malowaniem, jedynie jaśniejsze jak biały czy żółty będą wymagały powtórzenia malowania. Farby tego typu służą do wykonywania rozjaśnień, które dodadzą modelowi głębi i kontrastu. Należy pamiętać aby farby z tej serii nakładać na najbardziej eksponowane elementy figurki, tam gdzie pada na nią światło. Dzięki temu model będzie wyglądał dużo bardziej realistycznie.
Farby typu Layer posiadają jaśniejszy odcień niż Base. Zazwyczaj na każdy kolor Base przypadają 2 jaśniejsze Layery, do pierwszego oraz drugiego rozjaśnienia. Np. Nagarroth Night posiada dwa kolory rozjaśniające, Xereus Purple oraz Genestealer Purple.

Stormcast Eternal, zbroja: Nagarroth Night, Xereus Purple; nakolanniki, naramienniki oraz tarcza: Zandri Dust, Tallaran Sand

 

Krok 3: Citadel Dry

Zamiast malowania farbami Layer, Citadel proponuje opcjonalną gamę farb typu Dry. Są one przeznaczone do techniki suchego pędzla (ang. „drybrush”). Jest ona dośc prosta i polega na „przecieraniu” krawędzi modelu niemal suchym pędzelkiem. Farby tego rodzaju są dość gęste i „suche”. Po ich nałożeniu na pędzelek, wycieramy go lekko o papierowy ręcznik, dopiero potem przystępujemy do malowania. Należy pamiętać aby wykonywać ruchy jedynie w jedną stronę, od kierunku padania światła. Wtedy efekt będzie bardziej realistyczny.
Dzięki zastosowaniu tej techniki uzyskujemy ostrzejsze krawędzie i więcej kontrastu. Malowanie to nie jest jednak bardzo dokładnie i sprawdza się najlepiej na elementach takich jak futro, kolczugi lub łuski.

Gotowy model wilka do systemu Lord of the Rings, na którym zastosowano technikę suchego pędzla


Krok 4: Citadel Edge

Farby przystosowane do techniki krawędziowania. Dzięki niej rozjaśnimy wszystkie ostre krawędzie modelu, dodając mu kolorytu oraz jeszcze więcej kontrastu. Dzięki komiksowemu i kontrastowemu stylowi model będzie się wyróżniał na stole.

Citadel Glaze

Specjalne, transparentne farby stosowane w zaawansowanych technikach malowania. Dzięki nim, jesteśmy w stanie osiągnąć maksymalnie płynne przejścia pomiędzy odcieniami danego koloru.


Citadel Technical

W tej części palety Citadela znajdują się tzw. efekty, czyli farbki stosowane do uzyskania konkretnego efektu czasu lub przyrody na dany materiał. Znajdziemy tutaj imitację krwi, rdzy, śniedzi, szlamu oraz kilka innych. Zazwyczaj wykorzystywane są na ostatnim etapie prac przy figurce, aby dodać jej indywidualizmu.

Citadel Texture

Bardzo gęste farby, a właściwie pasty, które służą do wykonywania podstawek pod figurki oraz dioram. Błoto, spękana i wyschnięta ziemia za kilkoma pociągnięciami pędzla. Bardzo przydatne w szybkim procesie „podstawkowania” modeli.


Szybka i prosta podstawka przy użyciu Citadel Texture Agrellan Earth


Największą zaletą farb Citadel jest możliwość szybkiego nauczenia się jak pomalować model w kilku krokach. Zawsze możemy się zatrzymać na jednym z nich, a gdy nabierzemy zdolności i doświadczenia, rozpocząć pracę na nowo, z użyciem bardziej zaawansowanych technik. Możemy też szybko pomalować swoją armię tak, aby na stole wyglądała ładnie i schludnie, jednocześnie domalowując modele oraz ich szczegóły na wyższy poziom.
Rozdział farb na Base, Layer, Shade oraz Dry pomaga także początkującym malarzom nauczyć się jaką farba powinna mieć konsystencję do konkretnych zadań i nabrać wprawy w podstawowych technikach malarskich, czyli layeringu (malowaniu warstwami) oraz drybrushu (czyli malowaniu suchym pędzlem).

 

Stormcast Eternal, zbroja: Nagarroth Night, Xereus Purple; nakolanniki, naramienniki oraz tarcza: Zandri Dust, Tallaran Sand

 


Close