Warsztat Wargamingowca
Wargaming jest mocno powiązany z modelarstwem redukcyjnym. Pomimo że figurki i miniatury są często prostsze i mniejsze złożone niż modele w skali, duża część narzędzi modelarskich będzie przydatna także w warsztacie gracza.
Cążki
Przed rozpoczęciem gry, modele do bitewniaków wymagają złożenia lub sklejenia. W pudełku lub w blistrze dostajemy zazwyczaj jedną lub więcej wyprasek z elementami modeli. Każdy z elementów należy z niej wyciąć, dopasować a następnie skleić. Do wycinania z wyprasek najlepsze będą cążki i tutaj stajemy przed wyborem. Możemy użyć najprostszych cążek warsztatowych (np. Topex), lub posłużyć się specjalnymi cążkami modelarskimi. Te drugie mają specjalne spłaszczone ostrza. Daje to dwie duże zalety - po pierwsze mamy dostęp do większości elementów, ciasno umieszczonych w wyprasce, po drugie – możemy ciąć bliżej elementu, dzięki czemu dalsza obróbka będzie prostsza.
Skalpel
Jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi w warsztacie. Cięcie, oczyszczanie modelu z linii podziału (tzw. mould lines) czy skrobanie, to tylko jego podstawowe zadania. Niezbędny do prawidłowej pracy z modelami.
Pęseta
Niezwykle przydatne narzędzie w trakcie pracy z drobnymi elementami lub kalkomaniami. Ułatwia przytrzymywanie i precyzyjne umieszczenie nawet najmniejszych części i naklejek na swoim miejscu.
Wiertarka ręczna
Wydaje się że to nietypowe narzędzie w tym zestawieniu, jednak bardzo pomocne przy niektórych pracach w modelarstwie do gier bitewnych. Lufa działka nie ma otworu? Element nie chce trzymać się na swoim miejscu i wymaga pinowania (wzmocnienie łączenia dwóch elementów za pomocą kołka, najczęściej metalowego)? Czołg ma wiele opcji uzbrojenia i chcemy mieć możliwość wyboru którą użyjemy następnym razem? Wiertarka pomoże w każdej z tych spraw i na pewno okaże się przydatna przy wielu innych.
Magnesy neodymowe
Wspomniane już wyżej w naszym zestawieniu. Magnesy okazują się niezwykle przydatne nie tylko przy uzbrajaniu i rotacji wyposażenia w naszych figurkach i modelach, świetnie spisują się także w transporcie modeli oraz na stole bitewnym. Figurka może uszkodzić się w transporcie? Możemy zmagnetyzować podstawkę i przenosić ją w metalowym pudełku. Armia na 300 modeli? Zmagnetyzowane podstawki i metalowa blaszka jako podstawka pod całe oddziały świetnie zda egzamin i pozwoli zaoszczędzić czas w trakcie wystawiania modeli przed bitwą.
Materiały ścierne
Czasem skalpel to za mało, aby usunąć linie podziału. W tym momencie pomocny może się okazać papier ścierny lub pilnik. Papiery o większej gradacji, lub papiery wodne nadają się także świetnie do prac wykończeniowych przy większych modelach.
Szpachla i masy modelarskie
Czasem zdarza się, że figurki lub modele mają jakieś ubytki, lub części nie chcą do siebie pasować. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie użycie szpachli lub masy modelarskiej. Przy jej pomocy w prosty sposób można uzupełnić wszelkie ubytki. Masy modelarskie takie jak Green Stuff Citadela lub masa dwuskładnikowa Wamodu czy firmy Tamiya nadają się także do rzeźbienia, przerabiania figurek lub tworzenia zupełnie nowych elementów.
Kleje
W modelowaniu figurek przydaje się wiele rodzajów kleju. Modele plastikowe najlepiej kleić klejem do plastiku. Zależnie od rodzaju i ilości elementów bardziej poręczny może być klej z igłą lub z pędzelkiem. Zdarza się że część figurek jest wykonana z metalu (stop zwany białym metalem, z ang. „white metal”), a ten najlepiej kleić przy pomocy kleju cyjanoakrylowego. Taki sam klej przyda się przy terenokreacji. Przy budowie elementów stołu do gry czy podstawek pod figurki niezwykle przydatny będzie klej uniwersalny typu wikol. Przy jego pomocy możemy kleić piasek, drewno oraz różnego rodzaju posypki do podstawek i dioram.
Płyny do kalkomanii
Część z modeli, szczególnie tych do Warhammera 40.000 i systemów historycznych posiada w zestawach kalkomanie, często w kilku wersjach. Bardzo przydatne będą tutaj płyny ułatwiające przyleganie oraz zmiękczające naklejki. Tym jak je stosować poświęciliśmy odrębny artykuł, do lektury którego zapraszamy.
Kliknij aby przejść do poradnika dotyczącego nakładania kalkomanii
Zabezpieczenie modeli
Figurki do gier bitewnych, czy planszowych są dużo częściej poruszane, przestawiane oraz dotykane. Transport modeli także nie służy wytrzymałości farby. Gotowe i pomalowane figurki najlepiej zabezpieczyć lakierem. Tutaj do wyboru mamy całą gamę produktów w sprayu, pod pędzelek oraz dedykowanych do aerografu. Jakiego lakieru najlepiej użyć? Jeżeli modele będą większość czasu spędzać w gablotce, może to być lakier matowy, który jest najbardziej realistyczny. Do figurek często używanych polecamy lakier satynowy, jego mikrostruktura nie jest tak chropowata jak w matowym, dzięki czemu model nie będzie się obierał i obijał. Z kolei lakier błyszczący świetnie nadaje się do zabezpieczenia figurek przed nałożeniem kalkomanii oraz tuszy.
Farby
Farbom najlepszym do malowania modeli i figurek do gier bitewnych poświęcimy osobny wpis, razem z krótkim opisem ich właściwości.
Materiały
Ważnym elementem figurkowych gier bitewnych są tereny wykorzystywane w trakcie rozgrywki. Niezależnie czy jest to gra w realiach Fantasy czy historycznych, wiele z terenów może zostać wykonanych z tych samych materiałów. W naszej ofercie znajdują się materiały do budowy terenów oraz dioram, takie jak pasty do tworzenia podłoża, żywice epoksydowe oraz efekty wody, sklejka drewniana typu balsa, listewki sosnowe, spienione PCV, Plasticard (HIPS), PET (przezroczyste tworzywo), blaszki fototrawione, druciki, listwy i kątowniki plastikowe, pręty z włókna węglowego oraz gotowe do sklejenia i pomalowania elementy terenu dedykowane do gier firmy Games Workshop oraz w skali. Oprócz tego przydatne na pewno okażą się materiały i akcesoria do wykończenia Twoich terenów, trawki statyczne, krzaczki, tufty (gotowe kępki traw oraz kwiatów), efekty akrylowe oraz olejne, efekty środowiska, pigmenty.
0