Zestaw proponowany przez firmę Tamiya zawiera plastikowy model do sklejania amerykańskiego transportera opancerzonego w skali 1:35.
Badania nad amerykańskim czołgiem podstawowym Abrams zwróciły uwagę na konieczność zastąpienia bojowego wozu piechoty M113 nowszą wersją. Między 1976 a 1980 rokiem trwały prace projektowe oraz testy pojazdu M2 Bradley. W założeniu miał on dorównywać prędkością i mobilnością Abramsom, aby zapewniać im wsparcie na polu walki. Nowy wóz został wyposażony w wieżę z 25mm działkiem oraz wyrzutnią ppk BGM-71 TOW. W przedziale transportowym M2 mieściło się 9 żołnierzy desantu wraz z ekwipunkiem, którzy w pierwotnej wersji pojazdu mogli prowadzić ogień z otworów strzelniczych. W wersji M2A2 wprowadzonej w 1988 roku zrezygnowano jednak z tej opcji na rzecz dodatkowego opancerzenia pojazdu, a zdolność transportu ludzi zmniejszyła się do 6. Pojazd stracił także możliwość pływania. Jednocześnie Bradley został wyposażony w silnik o większej mocy, dla zachowania świetnych osiągów. Doświadczenia bojowe z wojny w zatoce poskutkowały kolejnymi modyfikacjami w pakiecie ODS (Operation Desert Storm). M2 zostały wyposażone w sprzęt celowniczy oraz nawigacyjny najnowszej generacji, termowizję dla kierowcy oraz nowy cyfrowy system komunikacji i dowodzenia pojazdem. Zdolność transportu wzrosła o dodatkowego żołnierza desantu. Z uwagi na przypadki bratobójczego ognia Bradleye, jak i inne pojazdy, zostały wyposażone w panele identyfikacyjne CIP. Na wyposażenie desantu trafiły także przeciwpancerne pociski Javelin. M2A2 ODS wzięły czynny udział w wojnie w Iraku w składzie 3. Dywizji Piechoty (pancerno-zmechanizowanej), stanowiąc jeden z jej najskuteczniejszych środków bojowych.
Zestaw firmy Tamiya pozwala na złożenie i sklejenie amerykańskiego bojowego wozu piechoty M2A2 Bradley ODS wraz z dwoma członkami załogi (dowódca i działonowy). W pudełku znajduje się element kadłuba, 6 wyprasek z elementami modelu, przezroczystą osłonę dalmierza, gumowe gąsienice oraz kalkomanie (pozwalają na rekonstrukcję pojazdów z 1 lub 3. Dywizji Piechoty).
Elementy plastikowe należy wyciąć z ramek, dopasować oraz skleić zgodnie z dołączoną instrukcją montażu. Po sklejeniu należy pomalować farbkami modelarskimi zgodnie z proponowanym schematem malowania, który znajduje się również w instrukcji. Należy pamiętać, że niektóre elementy wymagają malowania jeszcze przed sklejeniem. Następnie należy nanieść dołączone do zestawu kalkomanie zgodnie z oznaczeniami lub grafikami.
Farby proponowane przez producenta dla uzyskania najlepszego efektu:
Pojazd:
- Tamiya XF-67 (spray TS-61), XF-68 (TS-62), XF-69 (TS-63) (kamuflaż NATO)
- Tamiya TS-46 (kamuflaż pustynny)
- Tamiya XF-1 (bandaże kół, zaślepki granatników)
- Tamiya XF-56 (gąsienice, liny holownicze)
- Tamixa X-10 (KM)
- Tamiya X-18 (działko)
- Tamiya XF-62 (plecaki, worki)
- Tamiya XF-63 (śpiwory)
- Tamiya XF-20 (karimaty)
Załoga
- Tamiya XF-57, XF-67, XF-68, XF-69 (mundur, kamuflaż „woodland”)
- Tamiya XF-57, XF-60, XF-68 (mundur, kamuflaż pustynny)
- Tamiya XF-49 (pasek hełmu)
- Tamiya X-18 (gogle)
- Tamiya XF-1 (buty)
- Tamiya XF-15 (skóra)
Zestaw zawiera następujące elementy:
- Instrukcja montażu.
- Ramki plastikowe zawierające części plastikowe.
- Arkusz z kalkomanią.
- Gumowe gąsienice.
- Figurki żołnierzy / załogi.
Zestaw NIE zawiera farb i kleju.
Oto podstawowe narzędzia i materiały potrzebne do wykonania modelu:
- Cążki do wycinania elementów plastikowych.
- Nożyk modelarski.
- Pilnik lub papier ścierny.
- Klej do modeli plastikowych.
- Pędzelek lub aerograf.
- Farby modelarskie.
Jeżeli nie masz pewności jakie akcesoria lub kolory farb wybrać do tego konkretnego modelu napisz do nas, chętnie pomożemy.