W tym krótkim poradniku postaram się przekazać podstawową wiedzę o farbach modelarskich. Jest to jedno z pierszwych zagadnień, z jakim początkujący modelarz musi się zmierzyć. Zapraszam do lektury!
Żeby dobrze wybrać farby do naszego projektu najpierw musimy zadać sobie pytanie co będziemy sklejać. Być może pudełko z pierwszym modelem stoi już przed Tobą, a może sam jeszcze nie wiesz co wybrać. Jest to o tyle istotne, że poszczególne gałęzie modelarstwa mają swoje techniki malarskie i przykładowo jeśli masz komplet farb do malowania samolotów z II W.Ś. to niewielki będzie z nich pożytek przy malowaniu figurek ze świata Warhammera.
Niektóre modele posiadają wykaz potrzebych kolorów na opakowaniu. Tak jak widoczny tutaj mode Revella. Są to tylko podstawowe kolory i zwykle, aby wykończyć model na przyzwoitym poziomie potrzebnych będzie nieco więcej farb, o których dowiemy się z instrukcji. Na pudełkach firmy Tamiya na przykład można spotkać się z wzorami malowania. Podane są główne kolory - w tym przypadku farby z serii AS, czyli farby w sprayu firmy Tamiya w kolorach specjalnie dobranych dla lotnictwa. Jeżeli producent modelu produkuje też swoje farby (Revell, Tamiya, Italeri, GW, Airfix) wtedy podane są kolory według numeracji danej firmy. Inni producenci podają tylko nazwy kolorów lub numeracje wybranych producentów farb.
W pudełku często znajdziemy elementy z plastiku w kolorze zbliżonym do tego, jaki ostatecznie kolor będzie miał model. Nie znaczy to, że modelu po sklejeniu nie trzeba malować. Model niepowalowany wygląda po prostu źle. Wyjątkiem są jedynie części chromowane, które znajdują się osobnych ramkach, które poddano galwanizacji. To dlatego, że efekt chromu jest bardzo trudny do uzyskania domowymi metodami (o tym dalej).
Rodzaje farb modelarskich
Farby w sprayu
Są to akrylowe farby specjalnie zaprojektowane do modeli. Mają drobniejszy pigment niż typowe farby w sprayu (samochodowe czy dekoracyjne). Jest to idealny wybór jeśli nie posiadasz aerografu, a potrzeba pomalować większą powierzchnię na jeden kolor. Malowanie dużych modeli pędzelkiem to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Kolorystyka tych farb jest dosyć bogata i dopasowana do kolorów najczęściej używanych w modelarstwie plastikowym. Minusem jest konieczność dobrej wentylacji w pomieszczeniu, zapach tych farb jest dosyć intensywny. W zamian jednak otrzymujemy jednolitą i trwałą powłokę. Farby te nie wymagają stosowania podkładów.
Farby olejne (Enamel)
Humbrol
Kultowy Humbrol - farba, którą zna chyba każdy, kto w ostatnich 50 latach miał jakikolwiek kontakt z modelarstwem plastikowym. Są to farby bardzo dobrze kryjące i przywierające do plastiku. Nie wymagają podkładu i świetnie się rozprowadzają na większych powierzchniach przy nakładaniu pędzlem. Kluczem jest jednak odpowiednie ich rozcieńczenie. Mają intensywny zapach ze względu na zastosowany rozcieńczalnik zbliżony do terpentyny czy benzyny lakowej. Od kilku lat są wypierane przez farby akrylowe, które są coraz doskonalsze i co ważne - bezwonne. W swojej palecie Humbrol oferuje farby matowe, satynowe, błyszczące, półprzezroczyste oraz rozcieńczalnik dedykowany do ich produktów.
Tamiya
Seria farb olejnych firmy Tamiya. Dla ułatwienia doboru farb do modeli własnej produkcji, kolory w palecie są identyczne jak w serii Acrylic. Tamiya produkuje także dedykowany do tego typu farb rozcieńczalnik. W odróżnieniu od Humbrola i Revella, w palecie nie ma kolorów satynowych.
Revell
Farby dedykowane przede wszystkim do modeli Revella. W palecie znajduje się kilka unikatowych kolorów. Revell, podobnie jak Humbrol, oferuje farby o wykończeniu matowym, satynowym i błyszczącym oraz własny rozcieńczalnik.
Tamiya Acrylic - farby akrylowe
Klasa sama dla siebie. Świetnej jakości farby, zarówno do malowania pedzelkiem jak i aerografem po rozcieńczaniu dedykowanym rozcieńczalnikiem X-20A na bazie alkoholu. Mimo, że są to według producenta farby akrylowe to nie są one całkowicie bezwonne. Mają jednak znacznie łagodniejszy zapach niż farby olejne.
Farby akrylowe Vallejo
Lider na rynku farb akrylowych. Są to farby niemal całkowicie bezwonne. Bazą jest żywica akrylowa, przez co są one wytrzymałe po wyschnięciu, dosyć dobrze przywierają do plastiku, ale nie wchodzą z nim w reakcję i w razie potrzeby można je z modelu usunąć specjalnym zmywaczem polskiej firmy Wamod. Obecnie Vallejo ma kilka serii (palet kolorów) farb:
Vallejo Model Color
Najbogatsza paleta, blisko 200 kolorów sprawia, że nadają się praktycznie do każdego rodzaju modeli. Gęstość jest w sam raz do malowania pędzelkiem. Po rozcieńczeniu również dobre do aerografu.
Vallejo Panzer Aces
Seria tematyczna farb w kolorach uzbrojenia i umundurowania II Wojny Światowej. Poza kolorystyką nie różnią się od Model Color
Vallejo Game Color
Paleta skierowana do figurek Warhammer itp. Kolorystyka dosyć intensywna. Nieznaczonie obniżone krycie, co ułatwia malowanie przejść kolorów i cieniowanie. W serii Game są także bardzo gęste i mocno kryjące farby podkładowe Haevy Opaque.
Vallejo Game Air
Kolorystyka farb Game Color, ale w nowej formule, specjalnie przystosowane do malowania aerografem.
Vallejo Model Air
Standardowa kolorystyka, wiele kolorów typowo dla modeli pojazdów pancernych i samolotów. Specjalnie przystosowane do malowania aerografem przez zastosowany drobniejszy pigment. Posiadają mniejszą gęstość od farb Model Color oraz drobniejszy pigment.
Wszystkie farby Vallejo mają według mnie najwygodniejszy rodzaj opakowania - butelki z zakraplaczem, który pozwala na dokładne odmierzanie ilości farby.
Pactra
Obecnie najtańsze farby na rynku. Akrylowe, wodorozcieńczalne. Nadają się do malowania pędzelkiem oraz aerografem. Generalnie całkiem przyzwoite farby z kilkoma unikalnymi kolorami, np. Polski Khaki. Mankamentem tych farb jest opakowanie - słoiczek z nakrętką, która po dłuższym czasie od pierwszego otwarcia lubi się zaklejać.
Citadel
Bogata kolorystycznie paleta farb dedykowanych do modeli i figurek ze świata Warhammera. Są to farby akrylowe, całkowicie bezwonne. Dwie główne serie tych farb to:
Base - gęste farby bazowe
Layer - farby lekko transparentne służące do malowania przejść pomiędzy kolorami
Poza nimi dostępne są też serie Shade (wahse), Glaze (półprzezroczyste farby), Dry (do techniki suchego pędzla) i kilka innych farb specjalnych: efekty rdzy, patyny, krwi, spękanej ziemi itp...