Close

Jak wrócić do modelarstwa po latach?

Większość z nas miała styczność z modelarstwem w młodym wieku, gdy bez zbytniego obciążenia obowiązkami można było podążać za swoimi pasjami korzystając ze sporej ilości wolnego czasu. Najczęściej hobby musi ustąpić miejsca obowiązkom rodzinnym wraz z pojawieniem się dzieci. Wówczas wielu zapalonych modelarzy odkłada budowę modeli na czas, w którym będą mieli nieco więcej czasu dla siebie. Rozłąka nierzadko sięga kilku lub nawet kilkunastu lat. Rynek modelarski w tym czasie przechodzi ogromne zmiany za sprawą technologii, nowych tematów i rozwiązań. Porównując dostępne opcje z lat ’90 i te, które są w sklepach modelarskich obecnie, mówimy o dwóch światach. Przepaść może wydawać się nie do przebrnięcia, gdy okazuje się, że zamiast poczciwego Humbrola w puszeczkach mamy do dyspozycji innych producentów, a mnogość modeli do wyboru przyprawia o ból głowy.
Spokojnie, poniżej kilka pomocnych wskazówek jak bezboleśnie wrócić do tego wspaniałego hobby.

Wybierz łatwy model na początek

Twój pierwszy model po przerwie powinien przede wszystkim pozwolić Ci na poczucie radości z budowy i malowania miniatury. Potraktuj to jak przypomnienie podstawowych zasad wycinania i obrabiania elementów przed sklejeniem. Trening analizy instrukcji i kolejności łączenia poszczególnych sekcji też wymaga doświadczenia. Dobrym pomysłem może być przejrzenie propozycji japońskiej firmy Tamyia, która podobnie jak przed laty tak i dziś cechuje się doskonałym spasowaniem części i optymalną ceną. Pamiętajmy, że przy wyborze zawsze może pomóc nam sprzedawca, który na bieżąco śledzi oferty poszczególnych producentów.

Łatwy model do sklejania
Materiały historyczne

Przejrzyj dostępne materiały na temat modelu

Podjęliśmy już decyzje co do tego, jaką miniaturę będziemy robić. Zanim zaczniesz jednak pracę nad swoim modelem warto przejrzeć sieć w poszukiwaniu dokumentacji zdjęciowej, która przybliży Ci realny wygląd, sposób malowania i ewentualne ślady eksploatacyjne. To także okazja do ugruntowania wiedzy historycznej i poszerzenia jej o nowe, ciekawe wątki. Warto od samego początku korzystać z dobrodziejstwa Internetu w tym aspekcie, gdyż jeszcze 25 lat temu nikt nie miał w Polsce takiego wsparcia technologicznego w modelarstwie. Dziś nie tylko możemy czytać, ale także w wielu wypadkach oglądać filmy archiwalne czy programy tematyczne na życzenie.

Skompletuj podstawowe narzędzia

Warto wyposażyć swoje stanowisko pracy w podstawowe narzędzia, które pomogą nam w budowie modelu. Co w zasadzie oczywiste na początek konieczne jest posiadanie odpowiedniego kleju. Rekomendujemy w tym przypadku wybór np. kleju Tamiya Extra Thin, który szybko i solidnie łączy elementy a przy tym nie posiada drażniącego zapachu. Kolejnym ważnym narzędziem jest szpachla, dzięki której wypełnimy wszelkie szczeliny. Do tego celu warto użyć np. Dissolved Putty marki Mr. Hobby. Ta płynna szpachla doskonale nadaje się zarówno do dużych nierówności jak i śladów po wypychaczach czy jam skurczowych, a dzięki płynnej konsystencji jest bardzo łatwa w aplikacji. Trzecim bardzo pomocnym elementem każdego modelarskiego warsztatu są papiery ścierne o różnej gradacji. Zakres ziarnistości jaki będzie nam potrzebny to to 400, 800, 1200 oraz 2000. Dzięki temu będziemy w stanie dokonać odpowiedniej obróbki każdego elementu wyciętego z ramki w taki sposób, by nie pozostawić szwu lub nierówności. Skoro mowa o wycinaniu, to konieczne jest posiadanie cążek modelarskich oraz tzw. piłki czeskiej do wycinania drobniejszych elementów. Na koniec podstawowy pakiet narzędzi możemy zamknąć po zakupie pęsety, która pomoże nam w chwytaniu drobnych części. Zakup powyższych narzędzi powinien zamknąć się w granicach 70 – 80 złotych.

Podstawowe narzędzia
Farby modelarskiee

Kup niezbędne kolory farb

Niezależnie od tego czy malowałeś tylko pędzlem, czy też miałeś styczność z aerografem powinieneś pamiętać, że największa rewolucja w ciągu ostatniej dekady dokonała się w modelarstwie za pomocą chemii i mnogości producentów, którzy wypuścili na rynek swoje rozwiązania. Oprócz wielu wariantów malarskich trzeba wiedzieć o istnieniu bardzo rozbudowanej oferty specyfików przeznaczonych do kreowania efektów rdzy, brudu czy śladów eksploatacyjnych. W zasadzie dziś modelarstwo opiera się na nie tyle sklejeniu samego modelu co bardziej na wykonaniu miniatury z ultra realistycznymi efektami sprawiającymi, że na zdjęciach ciężko odróżnić replikę od oryginału. Stąd też można śmiało powiedzieć, że szeroko rozumiany „weathering” zredefiniował to hobby.

Zarejestruj się na grupie modelarskiej na Facebooku

Dobrodziejstwo Internetu to także dostęp do grup tematycznych w mediach społecznościowych. Warto w poprowadzić na jednej z nich wątek warsztatowy by uzyskać odpowiedzi na wiele pytań od bardziej doświadczonych kolegów. Bardzo często też w tego typu grupach dowiemy się jaki produkt warto wybrać a jakiego raczej unikać. Ponad to to doskonała okazja do tego by wymieniać się doświadczeniami i dzielić pasję z ludźmi, którzy podobnie jak my czerpią radość z budowy modeli. Społeczeństwo modelarzy to nie tylko wirtualny świat. W całym kraju odbywają się liczne festiwale modelarskie, gdzie na żywo można zobaczyć wiele pięknych miniatur o różnej tematyce. Jeszcze nigdy powrót do tego hobby nie był tak prosty jak dziś.

Polecane zestawy na początek:


Close