Close

 

Zbuduj więź z dzieckiem poprzez hobby

Coraz częściej możemy zaobserwować sytuacje, w których dzieci wykorzystując dostępną technologię, zanurzają się w swoich smartfonach czy znikają przed ekranami komputerów. Wobec braku alternatyw starają się dopasować do trendów panujących wśród swoich rówieśników. Z kolei ich rodzice, nie znajdując z nimi wspólnego języka i zainteresowań, odczuwają smutek i frustrację. Wspólne hobby może jednak skutecznie zbliżyć do siebie dwa pokolenia. Takim hobby może być na przykład modelarstwo. Łączy ono w sobie zamiłowanie do historii, malarstwa, crafting’u, podróży, a także fascynację technologią militarną lub motoryzacją. Całkiem sporo jak na hobby popularne w naszym kraju od dziesięcioleci, choć ostatnio nieco zapomniane. Poniżej kilka faktów mówiących o tym, dlaczego modelarstwo może pomóc zbudować Ci więź z Twoim dzieckiem, bazując na jego talentach i zainteresowaniach.

Sklejanie modelu z dzieckiem

Modelarstwo i gry komputerowe

Czasy, w których ta forma rozrywki elektronicznej postrzegana była jako bezwartościowe zajęcie, już dawno minęły. Dziś zarówno dorośli, jak i dzieci z pasją oddają się sieciowym potyczkom, sterując czołgiem np. z niezwykle popularnej gry World of Tanks. Bardzo często nie wiedzą nawet, że dokładnie taki sam pojazd militarny mogą sobie sami skleić, z zestawów dostępnych w większości sklepów modelarskich. Połączenie tematyczne wirtualnego świata z możliwością posiadania materialnej miniatury może być bardzo kuszące dla młodego gracza. To doskonała szansa by znaleźć wspólny język i spędzić wspólnie z dzieckiem czas, łącząc dzisiejszą pasję do gier komputerowych z zajęciem nie wymagającym prądu i wpatrywania się w ekran.

Model czołgu z gry World of Tanks
Model czołgu Cromwell

Modelarstwo i historia

Bardzo często lekcje historii w szkołach sprowadzają się do suchych dat wkuwanych na pamięć i opisu sytuacji geopolitycznej. System nauczania w naszym kraju rzadko pozwala nauczycielom na pogłębienie tematu w sposób poza-podręcznikowy. Z drugiej strony, spora ilość materiału w ciągu roku skutkuje tym, że brakuje miejsca na szersze omówienie II wojny światowej wraz z jej dramatycznymi i bohaterskimi losami Polaków. Modelarstwo to doskonała przestrzeń do tego, by opowiedzieć o tym wszystkim naszym dzieciom w sposób angażujący i pozostawiający wolność odkrywania pasjonujących faktów podczas wykonywania modelu samolotu, czołgu czy okrętu. Legendarny Dywizjon 303 w walkach o Anglię czy odważne polskie formacje pancerne w bitwie pod Monte Cassino – to tematy, z których jesteśmy dumni jako naród i możemy dzięki modelarstwu przekazać pewne wartości kolejnym pokoleniom.

Modelarstwo a malarstwo

To wspaniałe hobby może niektórym kojarzyć się jedynie z modelami lotniczymi bądź pancernymi. Zapominamy, że coraz bardziej popularne są miniatury figurkowe, które pozwalają na rozwijanie pasji malarskich. Często rodzice obserwują u swoich dzieci zainteresowanie szkicowaniem czy malowaniem obrazów, ale zajęcie to z czasem może stać się odtwórcze. Pokazanie dziecku alternatywy w postaci użycia miniatury 3D i możliwość realizowania się w zupełnie nowy sposób, może być strzałem w dziesiątkę. To szansa na pokazanie ciekawego hobby, w praktyczny sposób wspomagającego rozwój umiejętności artystycznych i percepcji przestrzennej. Szeroka paleta farb akrylowych czy olejnych pozwala na realistyczne pomalowanie każdej miniatury, a ogólnie dostępne poradniki w formie video wspomogą na początku zabawy.

Malowanie figurki
Budowa własnych modeli

Modelarstwo i crafting

Wspólne wykonywanie miniatury pojazdu czy samolotu może być także doskonałą okazją do eksperymentów. Pomoc w budowie samego modelu nie musi się tylko sprowadzać do odpowiedniego sklejenia części. Wielu ojców ma ogromną wiedzę z zakresu elektryki lub mechaniki. To niezła okazja do tego, by wykorzystać te umiejętności przy instalacji oświetlenia LED w samochodzie rajdowym czy małego silniczka z baterią, który będzie obracał wirnikiem śmigłowca. Bardzo wiele elementów można też samemu wykonać czy dorobić, wykorzystując do tego celu druciki, drewno czy kawałki polistyrenu. Na końcu chodzi o to, by ze swoim dzieckiem podziwiać efekt wspólnej pracy w postaci zbudowanego modelu.

Modelarstwo i motoryzacja

Nic nie zbliża ojca z synem tak, jak robi to od wielu lat motoryzacja czy sport. Wspólne oglądanie zmagań na torach wyścigowych czy rajdach samochodowych, buduje silną więź i pasję przekazywaną przez kolejne pokolenia. Bardzo szeroki wybór tematyczny, od superszybkich samochodów stanowiących marzenie niejednego z nas, po rajdówki zmagające się z prędkością i naturą w najtrudniejszym cyklu WRC. Rozmowy o osiągach czy wybitnych kierowcach w trakcie wspólnej budowy, nadadzą głębszy sens całemu procesowi, poszerzą wiedzę dziecka i pozwolą na wracanie wspomnieniami do tej wiedzy patrząc na gotowy model na półce.

Model z oświetleniem LED
Łatwy model do sklejania

Jak zacząć przygodę z modelarstwem?

Warto na początku skupić się na mniej skomplikowanych modelach z umiarkowaną ilością elementów i w przystępnej cenie. Rekomendujemy skorzystanie z gamy tematycznej firmy Tamiya, która cechuje się wzorowym spasowaniem części. Zawsze możemy poprosić o pomoc w doborze odpowiedniego modelu sprzedawcę w sklepie modelarskim lub wybrać jeden ze specjalnie przygotowanych zestawów startowych, zawierających podstawowe narzędzia i farby potrzebne do wspólnej budowy pierwszej miniatury. Warto też zachęcić młodzież do wykorzystania dobrze znanych im mediów społecznościowych, także w celu poszerzania wiedzy i czerpania inspiracji. Na początek rekomendujemy dołączenie do specjalnej grupy modelarskiej na Facebook'u.

Najważniejsze jednak, byśmy czerpali radość ze wspólnie spędzonych chwil z naszymi dziećmi!

 

Polecane zestawy na początek:


Close