Close

Czy modelarstwo pomaga w nauce?

Obecny system edukacji w szkołach stawia na pamięciowe przyswajanie wiedzy i sprawdzanie jej okazjonalnie przy pomocy testów i kartkówek. Gdy weźmiemy pod uwagę liczbę różnych przedmiotów i natłok zadań domowych, nic dziwnego, że młodzież stara się po prostu przetrwać rok szkolny. Popada w rutynę i stosuje zasadę zakuć – zdać – zapomnieć. Poprzez długotrwałe działanie w takim systemie, młody człowiek przestaje uczyć się z zainteresowaniem i ciekawością oraz nie rozwija swoich pasji. Okazuje się, że modelarstwo może być bardzo pomocnym hobby w nauce. Jak to możliwe? Poniżej kilka faktów:
Model polskiego samolotu P-11c
Model polskiego samolotu P-11c

Nauka historii z zupełnie innej perspektywy

Doskonały przykład stanowi historia, która obecnie w szkołach sprowadza się do nauki dat i nazwisk, a kompletnie pomija interesujące fakty, nie spisane w podręcznikach. Nauczycielom, z powodu ograniczonej liczby godzin lekcyjnych, często trudno jest w ciągu roku szkolnego szeroko omówić temat II Wojny Światowej Dzięki modelarstwu, możemy nie tylko dać szansę naszym dzieciom na poznanie lotnictwa, pojazdów wojskowych czy okrętów, które odegrały ważną rolę w tamtych czasach. Stwarzamy im też doskonałą okazję do zdobycia informacji o heroicznych czynach Polaków w czasie okupacji czy podczas wielkich bitew, w których jako naród braliśmy udział. Budowa miniatury samolotu stanowi też pretekst do sięgnięcia po specjalistyczne książki i odwiedzenie ciekawych witryn internetowych.

Sklejanie modeli z dziećmi

Wartościowe zajęcia techniczne

W wielu szkołach, zajęcia praktyczno – techniczne sprowadzają się do nauki rysunku technicznego lub budowy karmnika. Traktowane są jako luźniejszy przedmiot przez co bardzo wielu uczniów, trafiających do techników, wykazuje nie tylko braki w podstawowym przygotowaniu merytorycznym, ale także nie ma zapału do nauki, gdyż nikt nie nauczył ich czerpania radości z rękodzieła czy prac manualnych. Dzięki modelarstwu mogą zatem w przyjemny sposób mieć pierwszy raz styczność ze szpachlowaniem, różnego rodzaju klejami, mierzeniem i precyzyjnym wycinaniem elementów, obróbką papierami ściernymi, a także pracą z planami modelarskimi. Oswajanie się z precyzją wykonania, analizą instrukcji i pokonywaniem przeszkód w trakcie budowy, to umiejętności, które są bardzo pomocne nie tylko w nauce przedmiotów ścisłych, ale także dorosłym życiu.

Okazja do kreatywnego wyrażania siebie

Modelarstwo – szczególnie figurkowe – to niebywała okazja do obcowania z prawdziwą sztuką, jaką jest malowanie farbami. Wielu artystów, tworzących bardzo realistyczne modele czy popiersia, to osoby doskonale znające teorię posługiwania się światłocieniami, perspektywą czy cieniowaniem z użyciem aerografu. Co ciekawe, liczną grupę w tym wycinku modelarstwa stanowią kobiety. Dla dzieci wykazujących uzdolnienia plastyczne może być to forma ciekawego eksperymentowania z różnego rodzaju farbami. Z kolei opanowanie aerografu wymaga umiejętności malarskich, ale także utrzymywania porządku i regularnego dbania o czystość sprzętu. Często malarstwo figurkowe stanowi zachętę do eksperymentowania i możliwość wyrażenia siebie.

Matematyka i geometria w praktyce

Bardzo wielu architektów mogłoby uczyć się pomysłowości i kreatywności od modelarzy. Szczególnie tych, którzy oprócz miniatur pojazdów, wykonują także winiety czy całe dioramy. Umiejętność tworzenia koncepcji całej sceny, dobór materiałów i kolorystyki a także korzystanie z wolności budowania obiektów sprawia, że powstają prawdziwe dzieła sztuki, których precyzja wykonania często wywołuje niedowierzanie. Młodzież w wieku szkolnym nie ma okazji w klasycznym systemie edukacji, na zetknięcie się z zajęciami, które mogą być zalążkiem do pokochania architektury czy projektowania. Modelarstwo z pewnością daje takie możliwości, szczególnie gdy w praktyce można korzystać z przyrządów geometrycznych i wzorów matematycznych. Szeroki wybór imitacji roślinności w skali to świetna okazja do nauki aranżacji przestrzeni terenów zielonych dla przyszłych kreatorów koncepcji urbanistycznej miast.

Samnodzielne konstruowanie modeli
Model czołgu Cromwell generała Maczka

Hobby nie tylko dla cierpliwych

W zasadzie wielu z nas uważa, że modelarstwo jest dziedziną jedynie dla cierpliwych. Nic bardziej mylnego. Można śmiało powiedzieć, że jest to hobby, które dopiero tej cechy uczy. Dzieje się tak dlatego, że stworzenie miniatury gotowego i pomalowanego modelu, wymaga przede wszystkim konsekwencji i dążenia do celu. To umiejętności, które przydają się w każdej dziedzinie życia zawodowego. Często proces budowy stanowi kuszące oderwanie się od mediów społecznościowych, Internetu i telewizji. To także wyjątkowa pasja, która w znacznym stopniu pomaga w analitycznym podejściu do realizacji projektu oraz pokonywania przeszkód w kreatywny sposób. Łatwo też dostrzec progres pomiędzy kolejnymi modelami, gdyż z każdym nowym dziełem, nabieramy wprawy, precyzji i wiemy więcej. Można zatem powiedzieć, że zyskujemy wszystko to, czego szkoła dziś często nas już w praktyce nie nauczy. Warto zaproponować naszemu dziecku alternatywę dla wszechobecnej elektronicznej rozrywki.

Polecane zestawy na początek:


Close