Close

Jak rozpocząć przygodę z modelarstwem lotniczym?

 

Modelarstwo prawie od zawsze kojarzyło się z lotnictwem. To właśnie fascynacja podbojem przestworzy stała się impulsem dla wielu by sięgnąć po swój pierwszy model. Nic w tym dziwnego, gdyż lotnictwo w Polsce ma ponad 100 – letnią tradycję. Począwszy od pierwszej wojny światowej i pierwsze bojowe użycie tych podniebnych maszyn aż po współczesne myśliwce klasy F-16. Pokazy lotnicze gromadzą tłumy a wyczyny słynnego Dywizjonu 303, czy cheroiczna wojna obronna we wrześniu 1939 roku w myśliwcach PZL P.11 są naszym narodowym powodem do dumy.
Naturalnym następstwem tej fascynacji była także chęć zbudowania własnej miniatury danego samolotu czy śmigłowca reprezentującego współczesny sprzęt wojskowy czy też historyczny z epok minionych. W tym gronie najbardziej popularnym tematem wciąż zdaje się być II wojna światowa.
Poniżej krótki poradnik na temat tego jak zacząć przygodę z modelarstwem lotniczym by w prosty sposób własnymi rękoma zbudować replikę samolotu.

1. Wybierz odpowiedni model

Wbrew pozorom to jeden z najistotniejszych czynników wpływających na to jak będzie nam się pracowało z modelem i czy cała zabawa się nam spodoba. Na początku większość z nas kieruje się zasadą wyboru miniatury samolotu, który podoba się nam w rzeczywistości najbardziej. W pewnym sensie może być to błąd, gdyż decydując się na skomplikowany model, może nas szybko zniechęcić poziom trudności lub brak natychmiastowego efektu ukończenia budowy. Warto zatem na początku skupić się na małej skali jak 1/72 gdzie miniatura zazwyczaj nie przekracza kilkudziesięciu elementów lub w przypadku większej skali 1/48 gdzie dokładność jest większa. Na rynku jest kilka firm których modele cechują się dobrą składalnością i przystępną ceną np. czeski Eduard czy niezawodna Tamiya. Jeśli zależy nam na polskim lotnictwie to mądrym wyborem może być rodzimy producent IBG, czy też Arma Hobby. Można też śmiało poprosić o pomoc we właściwym doborze w dowolnym sklepie modelarskim korzystając z doświadczenia sprzedawcy. Koszt modelu na początek powinien mieścić się w zależności od skali w granicach od 50 do 100 zł. Najprostsze modele dobrej jakości w skali 1/72 można już kupić w granicach 25 – 40 zł.

Model samolotu do sklejania
Model samolotu do sklejania
Model samolotu do sklejania
Narzędzia modelarskie

2. Dobierz odpowiednie narzędzia

Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na efekt końcowy jest zaopatrzenie się w podstawowe narzędzia dzięki którym budowa, nawet osobie początkującej, powinna przebiec bez większych problemów. W przypadku wyboru modelu plastikowego konieczne jest posiadanie odpowiedniego kleju. Rekomendujemy w tym przypadku wybór np. kleju Tamiya Extra Thin, który szybko i solidnie łączy elementy a przy tym nie posiada drażniącego zapachu. Kolejnym ważnym narzędziem jest szpachla, dzięki której wypełnimy wszelkie szczeliny. Do tego celu warto użyć np. Dissolved Putty marki Mr. Hobby. Ta płynna szpachla doskonale nadaje się zarówno do dużych nierówności jak i śladów po wypychaczach czy jam skurczowych, a dzięki płynnej konsystencji jest bardzo łatwa w aplikacji. Trzecim bardzo pomocnym elementem każdego modelarskiego warsztatu są papiery ścierne o różnej gradacji lub pilniki. Zakres ziarnistości jaki będzie nam potrzebny to to 400, 800, 1200 oraz 2000. Dzięki temu będziemy w stanie dokonać odpowiedniej obróbki każdego elementu wyciętego z ramki w taki sposób, by nie pozostawić żadnego szwu lub nierówności. Skoro mowa o wycinaniu, to konieczne jest posiadanie cążek modelarskich, nożyka oraz opcjonalnie  tzw. piłki czeskiej do wycinania drobniejszych elementów. Na koniec podstawowy pakiet narzędzi możemy zamknąć po zakupie pęsety, która pomoże nam w chwytaniu drobnych części. Zakup powyższych narzędzi powinien zamknąć się w granicach 70 – 80 złotych.

3. Zaopatrz się w podstawową chemię i farby

Gdy nasz model będzie już w pełni gotowy do malowania czas na pokrycie go odpowiednim kolorem. W przypadku farb mamy do wyboru bardzo szeroki asortyment producentów oraz typów. Jeśli malujemy pędzlem, to najlepiej zacząć od akryli z palety Pactra, Hataka (seria Blue) lub Vallejo. Dobrym pomysłem jest też zakup podkładu w spray’u. Po jego zastosowaniu nasz model będzie miał odpowiednią powłokę, która pomoże farbie trzymać się modelu i ułatwi proces malowania. Dobrym pomysłem jest też zakup dedykowanych zestawów farb do konkretnego modelu lub skorzystanie z opcji doboru farb w sklepie modelarskim. Koszt podstawowego zestawu farb i pędzli może oscylować w granicy 50 złotych.

Podstawowe farby i chemia
Warsztat modelarski

4. Przygotuj swoje stanowisko pracy

Gdy mamy już wszystko czego potrzebujemy ze sklepu modelarskiego z listy powyżej, konieczne jest przygotowanie miejsca, gdzie będziemy mogli zacząć pracę nad modelem. Powinniśmy mieć odpowiednią przestrzeń roboczą jak stolik lub biurko. Do tego bardzo istotne jest oświetlenie w postaci lampki i najlepiej okna w pobliżu. Otoczenie uzupełnić możemy o skrzyneczkę lub pojemnik na narzędzia. Gdy kleimy i malujemy bardzo ważna jest wentylacja pomieszczenia. Rodzice powinni też zabezpieczyć elementy modelu i narzędzia przed dziećmi.

5. Działaj metodą małych kroków

Zaczynając przygodę z modelarstwem pamiętaj, że nie od razu będą to repliki najwyższych lotów. Daj sobie czas na to by spokojnie nauczyć się czysto sklejać modele oraz skup się na czerpaniu radości z budowy. Początkowo to naturalne, że popełnia się błędy czytając instrukcje czy też nie zawsze wyjdzie nam idealnie doklejenie jakiegoś elementu. Większość modelarzy nabiera wprawy przy 4 lub 5 modelu.

6. Poszerzaj swoją wiedzę i odwiedzaj imprezy modelarskie

Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat realnych samolotów. Analiza zdjęć w trakcie budowy często pozwala uniknąć błędów związanych z umieszczeniem niektórych elementów a także podczas malowania. Rejestracja na grupach modelarskich na Facebook’u to także dobry pomysł gdyż często otrzymamy tam pomocne rady od bardziej doświadczonych kolegów. Warto też zorientować się gdzie i kiedy w najbliższej okolicy odbywa się festiwal modelarski. To właśnie przy okazji takich imprez można poznać osoby, które podpowiedzą jak stawiać kolejne kroki w tym hobby. Zobaczenie prac innych modelarzy bardzo często stanowi też świetną inspirację dla nas samych. 

Grupa modelarska Agtom na Facebook'u

Festiwal modelarski Moson na Węgrzech

Polecane zestawy na początek:


Close