Close

Ostatnie posty

Poznaj paletę barw, które ukształtowały wizerunek amerykańskiego lotnictwa w czasach największego globalnego...
dnia lut 26, 2024 | autor Tomasz Wawerski
Prezentujemy tajniki kolorów, które maskowały samoloty Królewskich Sił Powietrznych w trakcie II Wojny Światowej,...
dnia lut 26, 2024 | autor Tomasz Wawerski
Zbiorcze miesięczne zestawienie nowości modelarskich w sklepie agtom.eu.
dnia gru 5, 2023 | autor Kajetan Kucharczyk

Tamiya 1:700 IJN Yamato część 1 - Historia pancernika Yamato i wojny na Pacyfiku. Wstęp do budowy modelu.

Opublikowano: lip 19, 2019 | | Kategorie: Poradniki Youtube, Budowa pancernika Yamato

Poradnik wideo z kanału Sklep Modelarski Agtom na Youtube, w którym przedstawiamy budowę krok po kroku modelu japońskiego okrętu Yamato w skali 1:700.

Historia pancernika Yamato i wojny na Pacyfiku. Wstęp do budowy modelu.

 

Witamy w pierwszym odcinku z serii poradników wideo dotyczących budowy japońskiego pancernika Yamato firmy Tamiya w skali 1:700. W części pierwszej przedstawiamy historię Wojny na Pacyfiku oraz samego okrętu.

 

Tradycją naszych poradników jest przedstawienie tła historycznego budowanej maszyny na samym początku procesu jej składania. Tym razem nie jest inaczej. Ikoniczna sylwetka pancernika Yamato wymaga zarysowania realiów historycznych, w których powstawała. Jednakże, tak jak historia samego superpancernika, tak przedstawienie wojny w rejonach Pacyfiku, która nie jest tak dobrze znana w naszych europejskich realiach, wydaje się tutaj kluczowe. Decyzje podejmowane przez generałów i dowódców w tamtym czasie i w tamtym rejonie nie miały wpływu tylko na sam pancernik czy też flotę, ale na cały świat nam współczesny. Wystarczy wspomnieć o bombie atomowej, która od 1945 zmieniła postrzeganie konfliktu globalnego.

 

Yamato był to pancernik służący w Japońskiej Cesarskiej Marynarce Wojennej w okresie II wojny światowej (w literaturze spotykana jest również klasyfikacja pancerników typu Yamato do klasy superpancerników). Yamato, wraz z bliźniaczym Musashi, były największymi pancernikami, jakie kiedykolwiek zbudowano (256 metrów długości na linii wody). Posiadały artylerię główną w postaci dziewięciu dział kalibru 460mm. Maksymalna waga potrójnej wieży wynosiła 2774 tony. Stępkę pod Yamato położono w 1937, natomiast wodowanie okrętu odbyło się w sierpniu 1940 roku. W roku 1943 ulepszono opancerzenie wież artylerii średniego kalibru oraz usunięto burtowe wieże dział 155 mm, zastępując je działkami przeciwlotniczymi 25mm. W czerwcu 1944 był obecny w czasie bitwy na Morzu Filipińskim. Jedyną okazją, podczas której użył dział swojej artylerii głównej przeciw okrętom nawodnym przeciwnika, była bitwa w Zatoce Leyte. W kwietniu 1945, Yamato wysłano na samobójczą misję na Okinawę, aby bronił wyspy przed atakiem amerykańskim. 7 kwietnia Yamato został zatopiony amerykańskie bombowce i samoloty torpedowe. Był to ostatni pancernik w historii zniszczony w walce.

 

Jak zawsze, wykaz użytych produktów, wraz z linkami, znajduje się poniżej materiału wideo. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem wideo.

 

autor wideo: Tomek

 

Ponadto zapraszamy do subskrybowania naszego kanału oraz do usłyszenia w następnym odcinku.

 

Tytułowy bohater serii:

Większość modeli dostępnych w ofercie naszego sklepu ma przypisane dedykowane dodatki przeznaczone do danego modelu. Aby zobaczyć, jakie akcesoria pasują do konkretnego modelu, zachęcamy do zajrzenia do panelu ZOBACZ TEŻ na stronie danego produktu.

Ponadto, aby ułatwić wybór narzędzi modelarskich, przygotowaliśmy panel NARZĘDZIA, CHEMIA I AKCESORIA, który znajduje się na stronie danego produktu i umiejscowiony jest poniżej panelu z dodatkami. Znajdują się tam posortowane według popularności narzędzia, chemia i akcesoria modelarskie.

 

Okręty typu Yamato w sklepie Agtom:

Pancernik IJN Yamato:

Yamato był to pancernik służący w Japońskiej Cesarskiej Marynarce Wojennej w okresie II wojny światowej (w literaturze spotykana jest również klasyfikacja pancerników typu Yamato do klasy superpancerników). Yamato, wraz z bliźniaczym Musashi, były największymi pancernikami, jakie kiedykolwiek zbudowano (256 metrów długości na linii wody). Posiadały artylerię główną w postaci dziewięciu dział kalibru 460mm. Maksymalna waga potrójnej wieży wynosiła 2774 tony. Stępkę pod Yamato położono w 1937, natomiast wodowanie okrętu odbyło się w sierpniu 1940 roku.  W roku 1943 ulepszono opancerzenie wież artylerii średniego kalibru oraz usunięto burtowe wieże dział 155 mm, zastępując je działkami przeciwlotniczymi 25mm. W czerwcu 1944 był obecny w czasie bitwy na Morzu Filipińskim. Jedyną okazją, podczas której użył dział swojej artylerii głównej przeciw okrętom nawodnym przeciwnika, była bitwa w Zatoce Leyte. W kwietniu 1945, Yamato wysłano na samobójczą misję na Okinawę, aby bronił wyspy przed atakiem amerykańskim. 7 kwietnia Yamato został zatopiony amerykańskie bombowce i samoloty torpedowe. Był to ostatni pancernik w historii zniszczony w walce.

Okręty w skali 1:450 (około 56cm długości):

Okręty w skali 1:350 (około 73cm długości):

Okręty w skali 1:700 (około 37cm długości):

Pancernik IJN Musashi:

Musashi był to japoński pancernik typu Yamato służący w Japońskiej Cesarskiej Marynarce Wojennej w okresie II wojny światowej (w literaturze spotykana jest również klasyfikacja pancerników typu Yamato do klasy superpancerników). Musashi oraz bliźniaczy okręt Yamato były największymi i najcięższymi pancernikami w historii, jakie kiedykolwiek zbudowano (256 metrów długości na linii wody). Posiadały artylerię główną w postaci dziewięciu dział kalibru 460mm. Maksymalna waga potrójnej wieży wynosiła 2774 tony. Okręt, zbudowany w latach 1938-1941, został oddany do służby w 1942 roku i pełnił funkcję okrętu flagowego japońskiej Połączonej Floty admirałów Isoroku Yamamoto (1941-1943) oraz Mineichi Koga(1943-1944). Pancernik został zatopiony 24 października 1944 podczas bitwy morskiej o Leyte przez amerykańskie samoloty startujące z lotniskowców.

Okręty w skali 1:350 (około 73cm długości):

Okręty w skali 1:700 (około 37cm długości):

Okręty w skali 1:1200 (około 21cm długości):

Lotniskowiec IJN Shinano:

Shinano był to lotniskowiec mający służyć w Japońskiej Cesarskiej Marynarce Wojennej w okresie II wojny światowej. Shinano budowany był jako trzeci z pancerników typu Yamato (w literaturze spotykana jest również klasyfikacja pancerników typu Yamato do klasy superpancerników), które były największymi pancernikami, jakie kiedykolwiek zbudowano (256 metrów długości na linii wody). W związku z trudnościami z zaopatrzeniem i brakiem surowców budowa pancernika została wstrzymana w roku 1940. W roku 1942 kontynuowano budowę okrętu, jednakże już nie jako pancernika, lecz jako lotniskowca. Miejsce artylerii głównej i części opancerzenia zajęły zbiorniki paliwa o dużej pojemności oraz magazyny części zapasowych. Wodowanie Shinano nastąpiło w 8 października 1944 roku, po czym został włączony w skład floty japońskiej. W dniu 29 listopada 1944 r. Shinano został zauważony przez amerykański okręt podwodny USS Archerfish, który wystrzelił w kierunku lotniskowca 6 torped, z których cztery trafiły w cel. Spowodowało to narastający przechył okrętu, którego nie udało się już opanować, w efekcie czego Shinano przewrócił się i zatonął. Na pokładzie Shinano znajdować się mogło jednocześnie 120 samolotów.

Okręty w skali 1:450 (około 56cm długości):

Okręty w skali 1:700 (około 37cm długości):

 

 

Z modelarskim pozdrowieniem,
Kajetan

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Close