Close

Ostatnie posty

Poznaj paletę barw, które ukształtowały wizerunek amerykańskiego lotnictwa w czasach największego globalnego...
dnia lut 26, 2024 | autor Tomasz Wawerski
Prezentujemy tajniki kolorów, które maskowały samoloty Królewskich Sił Powietrznych w trakcie II Wojny Światowej,...
dnia lut 26, 2024 | autor Tomasz Wawerski
Zbiorcze miesięczne zestawienie nowości modelarskich w sklepie agtom.eu.
dnia gru 5, 2023 | autor Kajetan Kucharczyk

Tamiya 1:700 IJN Yamato część 3 - Elementy fototrawione w modelarstwie - jak z nimi pracować?

Opublikowano: sie 13, 2019 | | Kategorie: Poradniki Youtube, Budowa pancernika Yamato

Poradnik wideo z kanału Sklep Modelarski Agtom na Youtube, w którym przedstawiamy budowę krok po kroku modelu japońskiego okrętu Yamato w skali 1:700.

Elementy fototrawione w modelarstwie - jak z nimi pracować?

 

Witamy w trzecim odcinku z serii poradników wideo dotyczących budowy japońskiego pancernika Yamato firmy Tamiya w skali 1:700. W części tej przedstawiamy jak pracować z elementami fototrawionymi.

 

Tak mała skala jak 1:700 wymaga od modelarza by ten zainteresował się dodatkami fototrawionymi, oczywiście jeżeli ten nie chce pogodzić się z daleko idącymi uproszczeniami konstrukcji modelu. Praca z takimi dodatkami znacząco jednak różni się od części plastikowych. Używamy zupełnie innych narzędzi do kształtowania (zaginarki) oraz klejów do klejenia (klej do plastiku nie zda się na nic, używamy za to kleju CA - cyjanoakrylowego). W poniższym materiale, pokazujemy jak zajmować się elementami fototrawionymi od początku do końca. Zapraszamy!

 

Jak zawsze, wykaz użytych produktów, wraz z linkami, znajduje się poniżej materiału wideo. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem wideo.

 

autor wideo: Tomek

 

Ponadto zapraszamy do subskrybowania naszego kanału oraz do usłyszenia w następnym odcinku.

 

Tytułowy bohater serii:

Większość modeli dostępnych w ofercie naszego sklepu ma przypisane dedykowane dodatki przeznaczone do danego modelu. Aby zobaczyć, jakie akcesoria pasują do konkretnego modelu, zachęcamy do zajrzenia do panelu ZOBACZ TEŻ na stronie danego produktu.

Ponadto, aby ułatwić wybór narzędzi modelarskich, przygotowaliśmy panel NARZĘDZIA, CHEMIA I AKCESORIA, który znajduje się na stronie danego produktu i umiejscowiony jest poniżej panelu z dodatkami. Znajdują się tam posortowane według popularności narzędzia, chemia i akcesoria modelarskie.

 

Dodatki do pancernika Yamato:

[products:331877,314797]

  

Pilniki

Pilniki dostępne w sklepie Agtom z możliwością filtrowania: pilniki.

 

Szczypce

Do przytrzymywania elementów fototrawionych w czasie ich obróbki konieczne może być użycie szczypiec lub też kombinerek. Należy zwrócić szczególną uwagę na wykończenie szczypiec. Mocny chwyt nie powinien powodować zniszczenia elementu poprzez odbicie się struktury wewnętrznej kombinerek.

Szczypce dostępne w sklepie Agtom z możliwością filtrowania: szczypce.

Zaginarki

Do kształtowania elementów fototrawionych można używać pęsety oraz nożyka. Sprawdza się to w przypadku małych elementów, jednakże z większymi jest już pewien problem - część lubi się wyginać na wszystkie możliwe strony. Z pomocą przychodzą wtedy zaginarki do blaszek fototrawionych - uniwersalne narzędzia potrafiące zaginać małe oraz duże elementy metalowe z niebywałą precyzją.

Zaginarki dostępne w sklepie Agtom z możliwością filtrowania: zaginarki.

 

Kleje

Jak już wspomniałem, klej do plastiku, w przypadku elementów metalowych, nie zda się na nic. Z pomocą przychodzą kleje cyjanoakrylowe, w skrócie kleje CA. Kleje te występują w formie rzadkiej, średnio gęstej oraz gęstej. Do klejenia elementów fototrawionych zalecamy używanie kleju rzadkiego, który też wiąże najszybciej. Można też pokusić się o używanie przyśpieszacza, czy też aktywatora, który znacząco skraca proces wiązania kleju cyjanoakrylowego.

Kleje CA dostępne w sklepie Agtom z możliwością filtrowania: kleje CA.

 

Pozostałe narzędzia

  

Z modelarskim pozdrowieniem,
Kajetan

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Close