Close
 
 

Niezbędne akcesoria potrzebne do budowy modeli plastikowych

Dobrej jakości narzędzia składające się na warsztat modelarza to podstawa. Na rynku znajdziemy wiele przydatnych produktów, ale niektóre akcesoria prawdopodobnie znajdziesz we własnym domu. Absolutne minimum jakie należy zgromadzić przed rozpoczęciem prac to:

Z tymi narzędziami możemy śmiało zasiąść do pracy nad pierwszym modelem do sklejania.

Side cutter and modeling knife bodowa modelu

Cążki i nożyk modelarski

Wycinanie plastikowych części z ramek to istotna kwestia i należy do tego celu zaopatrzyć się w dobrej jakości narzędzia. Jeżeli jednak nie jesteś jeszcze pewien czy to hobby jest dla Ciebie i nie chcesz inwestować w drogie akcesoria to oczywiście wiele narzędzi typowo modelarskich ma swoje odpowiedniki wśród powszechnie używanych narzędzi. Nożyk modelarski można zastąpić zwykłym, małym nożem z kuchni lub tanim nożem z łamanym ostrzem, a cążki modelarskie obcinaczkami do przewodów elektrycznych. W ostateczności elementy można wycinać samym nożykiem, ale w tym przypadku bardzo łatwo o uszkodzenie części.

Pamiętaj, że jeśli wybierzesz prostsze narzędzia niskiej jakości to przyjemność i komfort pracy będą ustępować frustracji. Dlatego jeśli jesteś pewien, że ten pierwszy model nie będzie Twoim ostatnim to zadbaj o odpowiednie wyposażenie warsztatu.

Cążki do wycinania elementów

Profesjonalne cążki modelarskie wbrew pozorom różnią się od typowych obcinaczek do kabli. Różnica jest niewielka, ale bardzo istotna. Otóż cążki modelarskie mają zlicowane i bardziej płaskie ostrza, natomiast ostrza w tanich obcinaczkach zwykle są większe i ścięte od zewnętrznej strony, przez co trudniej wyciąć małe elementy, a ścięte ostrza nie odcinają elementu zbyt dokładnie i wymaga dużych poprawek przy pomocy nożyka lub pilnika.


Precyzyjne cążki znacznie ułatwiają pracę


Pozostałości po cięciu są minimalne

Dobrej jakości cążki modelarskie można kupić za około 40zł. Może się wydawać, że nie jest to mała kwota, ale wierz mi – przy trzecim czy czwartym modelu stwierdzisz, że to najlepiej wydane pieniądze.

Nożyk modelarski – skalpel

Jest to narzędzie, bez którego trudno się obyć. Jego głównym zadaniem jest wstępna obróbka wyciętych elementów z ramek tzn. usuwanie pozostałości po cięciu cążkami oraz tak zwanych nadlewek, o które nie trudno przy niskiej jakości modelach. Najwygodniejsze są nożyki z wymiennymi ostrzami ponieważ zapewniają pewny chwyt. Nożyki z ostrzem łamanym też nie są złe, ale precyzja pracy przy ich pomocy jest mniejsza. Nowe ostrza modelarskie są bardzo ostre i tną skórę jak masło – do tego narzędzia trzeba zachować respekt.


Drobne elementy w razie potrzeby można wyciąć delikatnie nożykiem

Pilniki i materiały ścierne

Praktycznie każdy element, wymaga dodatkowej obróbki przy pomocy pilnika lub papieru ściernego. W większości przypadków idealnym rozwiązaniem jest elastyczny pilnik do paznokci z kilkoma stopniami gradacji. Takie narzędzie znajdziesz w kosmetyczce chyba każdej kobiety, ale jeśli nie masz do niej dostępu lub boisz się zaglądać to za 2-3zł kupisz go w każdej drogerii. Od czasu do czasu przyda się też mały pilnik metalowy (tzw. iglak) oraz kilka skrawków papieru ściernego o gradacjach od 240 do 1000.

blog_021 blog_023

 

blog_025 blog_027

 Usuwanie pozostałości po cięciu przy pomocy pilnika

 

Niektóre elementy wymagają obróbki papierem ściernym.

Niektóre elementy wymagają obróbki przed sklejeniem.

Klej do plastiku

W sklepach modelarskich znajdziesz wiele gatunków klejów do modeli plastikowych. Jeżeli cenisz sobie komfort pracy unikaj klejów najtańszych, wprawdzie spełniają one swoją rolę, jednak nie wybaczają błędów. Kleje takie bywają bardzo gęste i mogą mieć mało precyzyjne dozowniki oraz bardzo ostry zapach. Kiedy klej jest gęsty można niechcący nałożyć go więcej niż potrzeba, przez co plastik może ulec zniekształceniu. Najlepszym wyborem na początek jest markowy klej z precyzyjnym dozownikiem.

TAMIYA EXTRA THIN CEMENT 40ml Klej z pędzelkiem do modeli plastikowych

Klej z precyzyjnym pędzelkiem TAMIYA EXTRA THIN CEMENT

Numerem jeden wśród klejów używanych przez doświadczonych modelarzy jest Tamiya Extra Thin. Również dla początkujących jest to świetny wybór. Jest to klej z bardzo cienkim pędzelkiem zamocowanym w nakrętce. Klej jest bardzo rzadki i odparowuje bardzo szybko nie pozostawiając żadnych śladów. Wystarczy „na sucho” złączyć dwa elementy i tylko posmarować pędzelkiem krawędź pomiędzy nimi. Klej jest tak rzadki, że sam wpłynie w szczelinę i precyzyjnie je sklei. Butelka tego kleju zawiera aż 40ml, co przy jego dużej wydajności pozwala na sklejenie co najmniej kilkunastu modeli.

Rzadki klej wybacza błędy ponieważ nie pozostawia żadnych śladów nawet jeśli nałożymy go zbyt dużo

Rzadki klej wybacza błędy ponieważ nie pozostawia żadnych śladów nawet jeśli nałożymy go zbyt dużo

Klej Tamiya Extra Thin jest szybkoschnący i w wyjątkowych przypadkach, zwłaszcza przy dużych elementach, przydatny będzie klej nieco gęściejszy, np. Tamiya Cement lub Revell Contacta z dozownikiem w formie igły. Wszystko zależy od tego, jakie modele będziemy sklejać. Jeżeli nie będą to bardzo duże egzemplarze to w zupełności wystarczy tylko rzadki klej.

blog_011 blog_013

Gęste kleje sprawdzają się tylko przy dużych powierzchniach. Stosując taki klej do małych elementów trudno kontrolować jego ilość. Zbyt dużo kleju może powodować nieodwracalne uszkodzenie plastiku, zwłaszcza przy próbie usuwania nadmiaru.

 

Klej Revell Contacta z precyzyjną igłą

Klej Revell Contacta z precyzyjną igłą

 Inne narzędzia

W warsztacie modelarza można znaleźć jeszcze wiele innych narzędzi. Jeżeli model posiada wiele drobnych części to pracę ułatwi pęseta do ich mocowania. Często, zwłaszcza do niskiej jakości modeli, potrzebna będzie szpachlówka, aby wyrównać niedoskonałości. Budowa modelu to kreatywny proces i z czasem wypracujesz sobie własne sposoby radzenia z problemami, które mogą się pojawić oraz stworzysz warsztat składający się z narzędzi i materiałów, z którymi najlepiej Ci się pracuje.

Czytaj dalej... Farby modelarskie

 

Close