Sklejamy i malujemy modele samochodów - poradnik
Część II - Szyby i światła
Z elementami przeźroczystymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Łatwo bowiem o zarysowanie lub zabrudzenie, które trudno będzie usunąć. Najlepiej z szybkami pracować na rozłożonej na stole miękkiej ściereczce.
Obramowania szyb
Po wycięciu szyb z ramek oklejamy je taśmą maskującą od wewnętrznej strony, aby namalować czarne obramowania. Do niektórych modeli dodawany jest arkusz z gotowymi samoprzylepnymi maskami, które wystarczy nakleić na szyby. Jeśli ich nie ma musimy skrupulatnie zabezpieczyć szyby. Warto poświęcić na to dużo uwagi, ponieważ drobny błąd w postaci niedociśniętej taśmy maskującej w jednym punkcie może spowodować zaciek i zniweczyć nam całą pracę.
Od zewnętrznej strony oklejamy szyby w całości, aby zapobiec przypadkowemy zabrudzeniu w trakcie malowania.
Tak przygotowane szyby malujemy czarną półmatową farbą (Tamiya X-18). Najlepiej malować aerografem. Można też użyć sprayu, ale już malowanie pędzelkiem niesie duże ryzyko. Zwykle malując pędzelkiem mimowolnie nakładamy więcej farby, która może przesiąknąć przez taśmę. Jesli nie mamy wyboru i w warsztacie jest tylko pędzelek to nie malujemy nigdy wzdłuż taśmy, a prostopadle do jej krawędzi, rzecz jasna od strony taśmy do ramy okna (czyli od środka całej szyby do jej krawędzi)
Po całkowitym wyschnięciu farby zdejmujemy maskowanie i trzymamy mocno kciuki...
Jezeli nie mamy pod ręką dobrej taśmy maskującej to pozostaje nam odręczne malowanie krawędzi pędzelkiem. Efekt zależy wyłącznie od naszej precyzji.
Inny sposób na maskowanie, zwłaszcza skomplikownych oszkleń, to oklejenie szeroką taśmą maskującą całej szyby i wycięcie w niej nożykiem pożądanego kształtu. Ostrze musi być bardzo ostre (praktycznie nowe lub bardzo mało używane). W innym wypadku krawędzie taśmy będą się strzępić. Przy tej czynności potrzeba dużo wyczucia, aby nie wyjść ostrzem poza zamierzoną linię cięcia, gdyż ślad po nim może pozostać widoczny i zepsuć cały efekt.
Dla ułatwienia krawędzie szyby można wcześniej pomalować pędzelkiem na czarno z pewnym marginesem, aby przez taśmę było widać miejsce, w którym powinniśmy ją naciąć.
Przyciemniany dach naszego Jaguara malujemy od wewnątrz farbą przeźroczystą Smoke X-19 z niewielkim dodatkiem farby czarnej. Żeby uzyskać dobry efekt konieczny jest aerograf, pędzelkiem niestety nie rozprowadzimy tej farby równomiernie. Alternatywnie można użyć sprayu Tamiya TS-71 Smoke.
Do przyklejenia szyb oraz kloszy reflektorów nie powinno się używać kleju do plastiku ponieważ opary tego kleju mogą reagować z powierzchnią tworzywa przeźroczystego i zostawić na nim biały osad, który trudno już potem usunąć. Dlatego do wklejania elementów przeźroczystych używamy kleju np. Humbrol Clearfix, Revell Contacta Clear, czasem wystarczy zwykły klej poliwinylowy typu Wikol. Wszystkie te kleje są łagodne dla plastiku, skutkuje to niestety niezbyt mocnym połączeniem.
Chyba najlepszym klejem, którym można przykleić oszklenie jest Bondic – klej światłoutwardzalny, który jest idealnie przeźroczysty, klei pewnie i mocno w krótkim czasie. Niestety nie jest najtańszy, ale może się przydać w wielu innych trudnych przypadkach.
Światła
Klosze tylnych świateł malujemy przeźroczystymi farbami Tamiya X-26 i X-27. Można to zrobić zarówno aerografem jak i pędzelkiem.
Podobnie postępujemy z przednimi kierunkowskazami.
Fragmenty nadwozia, które są pod kloszami powinny zostać pomalowane srebrną farbą. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy pokrywając te powierzchnie na przykład folią aluminiową. Może być to folia spożywcza lub z blistra po tabletkach.Ważna, żeby była możliwie jak najcieńsza - wtedy łatwiej ją uformować.
Na skróty do produktów użytych w tej części poradnika:
Taśmy maskujące
Farby Akrylowe TAMIYA mini 10ml
Nożyki modelarskie
Klej Bondic
Aerograf HARDER & STEENBECK ULTRA
Pędzelki
0