Close

Sklejamy i malujemy modele samochodów - poradnik

 



 Część IV - Wnętrze samochodu

Budowę wnętrza każdego modelu samochodu najlepiej zacząć od znalezienia fotografii kokpitu prawdziwego auta, na którym będzie można się wzorować. Chodzi przede wszystkim o kolorystykę dopasowaną do koloru nadwozia. Dodatkowo można wybrać elementy, o które chcemy wzbogacić nasz model (np. pasy bezpieczeństwa czy dywaniki) i dorobić je na własną rękę. W tym poradniku pokażemy jak łatwo można zrobić wykładzinę podłogową oraz jak pomalować tapicerkę, aby uzyskać efekt skóry. 

Montaż elementów wnętrza samochodu w naszym przypadku zaczynamy od nawiercenia w fotelach otworów na pasy bezpieczeństwa. Używamy do tego ręcznej wiertarki oraz pilnika iglaka. Pilnik musi być bardzo cienki, ale jeśli takiego nie mamy to można zastąpić go zrolowanym drobnoziarnistym papierem ściernym.

Tapicerka 

Wszystkie elementy wnętrza malujemy podkładem, użyliśmy tutaj podkładu w płynie Tamiya Surface Primer z rozcieńczalnikiem Mr.Color Leveling Thinner w proporcjach 1:1. Nałożyliśmy go przy pomocy aerografu z dyszą 0,2mm. Można użyć także podkładu w sprayu, jeśli nie mamy aerografu.

Fotele, podłogę i drzwi malujemy beżowo-żółtą farbą Vallejo Model Air numer 74

Następnie aerografem cieniujemy mieszanką koloru 74 oraz białego wypukłe elementy modeli, aby nadać barwie głębi. Jest to tzw. technika modulacji opisywana już przez nas w poradniku o malowaniu pojazdów pancernych.

Aby bardziej zaakcentować tapicerkę foteli dodatkowo nakładamy olejny wash (ten sam, którego używaliśmy na silniku). Warto przed tym etapem zabezpieczyć fotele akrylowym lakierem półmatowym. Wtedy wash rozpłynie się bardziej kontrolowanie. Jeżeli nałożymy zbyt dużo washa można go łatwo usunąć patyczkiem z bawełną nasączonym płynem o nazwie White Spirit (można go zastąpić terpentyną lub rozcieńczalnikiem do farb olejnych - np Tamiya X20)

Podłoga

Pędzelkiem malujemy fragmenty podłogi na kolor czarny farbą Tamiya X-18. Następnie z welurowego arkusza na podkładzie papierowym lub foliowym wycinamy kształt wykładziny. Materiał taki można znaleźć w pasmanteriach lub marketach budowlanych w dziale wystroju wnętrz. Jeżeli, tak jak w naszym przypadku, nie mamy potrzebnego koloru to bez problemu wykładzinę można pomalować farbami akrylowymi.

 

Deska rozdzielcza

 

Malujemy całą deskę rozdzielczą farbą X-18 i zostawiamy do pełnego wyschnięcia. Elementy kokpitu odtwarzamy najlepiej na podstawie zdjęć pierwowzoru malując odpowiednimi kolorami wszelkie oznaczenia, przyciski, czy wyświetlacz radia. Bardzo małe oznaczenia czy kropki czasami łatwiej niż pędzlem nanieść przy pomocy zamoczonej w farbie ostrej wykałaczki. Żeby uniknąć niepotrzebnego kontrastu zamiast białej farby lepiej użyć jasnoszarej. Wtedy detale będą wyglądały bardziej naturalnie na czarnym tle.

W następnej kolejności nanosimy kalkomanie przedstawiające panel z zegarami.

 

Montaż

Pozostało już tylko przykleić boki drzwi oraz kokpit. Z pomalowanego na czarno materiału wycięliśmy mały dywanik pod nogi kierowcy. 

Na tym etapie doklejamy kierownicę, pedały, dźwignie zmiany biegów i hamulca ręcznego.

 

 Na skróty do produktów użytych w tej części poradnika

Wiertarki ręczne

Podkłady Tamiya

Farby Akrylowe VALLEJO Model AIR do aerografów

Farby Akrylowe TAMIYA mini 10ml

Rozcieńczalnik do farb akrylowych Tamiya X-20A

Tamiya Panel Line Accent Color

White Spirit

Patyczki z bawełną

Płyny do kalkomanii

Klej Tamiya Extra Thin 40 ml szybkoschnący

Aerograf HARDER & STEENBECK ULTRA 

Pędzelki

 

Część V - Wykończenie

 


Close