Zestaw proponowany przez firmę Tamiya zawiera plastikowy model do sklejania brytyjskiego czołgu pościgowego w skali 1:35.
Klęska Francuzów w 1940 roku pogrążyła także brytyjski zasób broni pancernej porzucony pod Dunkierką. Brak odpowiedniej infrastruktury, a nawet projektów (brytyjskie czołgi posiadały silniki Liberty zaprojektowane w czasie I WŚ!) spowodowały że odbudowa wojsk pancernych była bardzo mozolna. Na potrzeby wojsk pancernych planowano zaadaptować silniki lotnicze Rolls-Royce Meteor. Zanim jednak Rover przystosował je do seryjnej produkcji wypuszczono pierwsze modele nowego czołgu pościgowego – A27L Centaur z silnikami Liberty. W 1943 roku rozpoczęto produkcję czołgu A27M Cromwell, wyposażonego w nowy silnik i jednocześnie przeprowadzono modernizację Centaurów na Cromwelle. Tak zmodyfikowane pojazdy otrzymały oznaczenie Cromwell Mk. IV. Kolejne zmiany dotyczyły przezbrojenia czołgu z armaty 6 funtowej na armatę QF 75 mm, przystosowaną do amunicji przeciwpancernej oraz odłamkowo-burzącej. Przed rozpoczęciem inwazji w Normandii większość z dywizji pancernych (w tym 1. Polska Dywizja Pancerna PSZ) otrzymała czołgi tego typu dla swoich pułków rozpoznawczych (Armoured Recconeissance Regiment).
Zestaw Tamiya pozwala na sklejenie modelu brytyjskiego czołgu pościgowego Mk. VIII A27M Cromwell Mk. IV wraz z dowódcą. W pudełku znajduje się element kadłuba, 5 wyprasek z częściami modelu, przezroczyste elementy reflektorów, sznureczek, gumowe gąsienice oraz kalkomanie (pozwalają na rekonstrukcję pojazdów z 7. lub 11. Dywizji Pancernej, Walijskiej Dywizji Pancernej Gwardii, lub osobistego czołgu gen. Stanisława Maczka o nazwie własnej „Hela” ze szwadronu dowodzenia 1. Polskiej Dywizji Pancernej PSZ).
Elementy plastikowe należy wyciąć z ramek, dopasować oraz skleić zgodnie z dołączoną instrukcją montażu. Po sklejeniu należy pomalować farbkami modelarskimi zgodnie z proponowanym schematem malowania, który znajduje się również w instrukcji. Należy pamiętać, że niektóre elementy wymagają malowania jeszcze przed sklejeniem. Następnie należy nanieść dołączone do zestawu kalkomanie zgodnie z oznaczeniami lub grafikami.
Farby proponowane przez producenta dla uzyskania najlepszego efektu:
Składał się elegancko począwszy od kadłuba po ruchome elementy takie jak wieża, karabin czy koła z gąsienicą, która jest zaskakująco dobrze wykonana i się nie rozjeżdża jak w przypadku mojej Pantery od tego samego producenta. Moim nemesis okazał się montaż sznurka, ale mimo tego model cieszy oko na półce i zastanawiam się nad towarzystwem dla niego ;)
Oceń
Jacek K.2020-02-22
Polecam!
Model składało się cudownie, a filmy na Youtube nagrane przez Agtom rewelacja ;)
12 z 12 ludzi uznało tą recenzję za pomocną.
Oceń
Kajetan K2019-04-24
Zaskakujący Cromwell
Byłem bardzo zaskoczony zaraz po wyjęciu modelu z pudełka. Spodziewałem się raczej starej Tamiyi, a otrzymałem model posiadający fakturę płyt pancernych. Zaskoczenie duże. Ogromny plus. O samym modelu mogę powiedzieć raczej nie za dużo. Kadłub, bo jego właśnie składałem, jest dobrze spasowany. Nie było żadnych problemów w czasie składania. Dlaczego tylko kadłuba? Bo postanowiłem posłużyć się dodatkami Black Doga i cała wieża oraz przód kadłuba poszły do śmietnika, tak więc o niej nie powiem ani słowa. Dużo zabawy z wycinaniem oraz dopasowywaniem żywicznych elementów, ale było warto. W zestawie gumowe gąsienice o zadowalającej jakości oraz sznurek, którego po pierwszej nieudanej próbie zamieniłem na ich odpowiednik z Eureki. Może inni potrafią zrobić ze sznurka pięknie wyglądające liny, ja nie. Metalowe liny są obowiązkowym zamiennikiem jak dla mnie. Instrukcja bardzo ładna i wyczerpująca proces składania w zupełności. Model bardzo dobry. Polecam.
26 z 26 ludzi uznało tą recenzję za pomocną.
Farby akrylowe wymienione w instrukcji - Tamiya 10ml