Zestaw proponowany przez firmę Tamiya zawiera plastikowy model do sklejania brytyjskiego czołgu pościgowego w skali 1:35.
Klęska Francuzów w 1940 roku pogrążyła także brytyjski zasób broni pancernej porzucony pod Dunkierką. Brak odpowiedniej infrastruktury, a nawet projektów (brytyjskie czołgi posiadały silniki Liberty zaprojektowane w czasie I WŚ!) spowodowały że odbudowa wojsk pancernych była bardzo mozolna. Na potrzeby wojsk pancernych planowano zaadaptować silniki lotnicze Rolls-Royce Meteor. Zanim jednak Rover przystosował je do seryjnej produkcji wypuszczono pierwsze modele nowego czołgu pościgowego – A27L Centaur z silnikami Liberty. W 1943 roku rozpoczęto produkcję czołgu A27M Cromwell, wyposażonego w nowy silnik i jednocześnie przeprowadzono modernizację Centaurów na Cromwelle. Tak zmodyfikowane pojazdy otrzymały oznaczenie Cromwell Mk. IV. Kolejne zmiany dotyczyły przezbrojenia czołgu z armaty 6 funtowej na armatę QF 75 mm, przystosowaną do amunicji przeciwpancernej oraz odłamkowo-burzącej. Przed rozpoczęciem inwazji w Normandii większość z dywizji pancernych (w tym 1. Polska Dywizja Pancerna PSZ) otrzymała czołgi tego typu dla swoich pułków rozpoznawczych (Armoured Recconeissance Regiment).
Zestaw Tamiya pozwala na sklejenie modelu brytyjskiego czołgu pościgowego Mk. VIII A27M Cromwell Mk. IV wraz z dowódcą. W pudełku znajduje się element kadłuba, 5 wyprasek z częściami modelu, przezroczyste elementy reflektorów, sznureczek, gumowe gąsienice oraz kalkomanie (pozwalają na rekonstrukcję pojazdów z 7. lub 11. Dywizji Pancernej, Walijskiej Dywizji Pancernej Gwardii, lub osobistego czołgu gen. Stanisława Maczka o nazwie własnej „Hela” ze szwadronu dowodzenia 1. Polskiej Dywizji Pancernej PSZ).
Elementy plastikowe należy wyciąć z ramek, dopasować oraz skleić zgodnie z dołączoną instrukcją montażu. Po sklejeniu należy pomalować farbkami modelarskimi zgodnie z proponowanym schematem malowania, który znajduje się również w instrukcji. Należy pamiętać, że niektóre elementy wymagają malowania jeszcze przed sklejeniem. Następnie należy nanieść dołączone do zestawu kalkomanie zgodnie z oznaczeniami lub grafikami.
Farby proponowane przez producenta dla uzyskania najlepszego efektu:
Pojazd:
- Tamiya XF-1 + XF-26 + XF-52 lub spray Tamiya TS-2 (pancerz; proporcje 1:4:4)
- Tamiya XF-1 (bandaże kół)
- Tamiya XF-56 (metalowe elementy wyposażenia, lina holownicza)
- Tamiya XF-64 (drewniane elementy wyposażenia, obicia włazów)
- Tamiya X-10 (KM-y Besa)
Dowódca:
- Tamiya XF-61 (mundur)
- Tamiya XF-1 (beret, buty)
- Tamiya XF-57 (pas, kabura)
- Tamiya X-18 (mikrofon, słuchawki)
- Tamiya XF-15 (skóra)
Zestaw zawiera następujące elementy:
- Instrukcja montażu.
- Ramki plastikowe zawierające części plastikowe.
- Arkusz z kalkomanią zawierający oznaczenia czołgu dowodzenia generała Maczka.
- Gumowe gąsienice.
- Elementy plastikowego wykonane z tworzywa przeźroczystego.
- Figurki załoganta.
- Sznurek.
Zestaw NIE zawiera farb i kleju.
Oto podstawowe narzędzia i materiały potrzebne do wykonania modelu:
- Cążki do wycinania elementów plastikowych.
- Nożyk modelarski.
- Pilnik lub papier ścierny.
- Klej do modeli plastikowych.
- Pędzelek lub aerograf.
- Farby modelarskie.
Jeżeli nie masz pewności jakie akcesoria lub kolory farb wybrać do tego konkretnego modelu napisz do nas, chętnie pomożemy.