Zestaw proponowany przez firmę Tamiya zawiera plastikowy model do sklejania polskiego czołgu ciężkiego w skali 1:35.
Po napotkaniu Tygrysów, które zdecydowanie przewyższały możliwościami bojowymi radzieckie konstrukcje, Rosjanie rozpoczęli prace nad nowym czołgiem ciężkim. W 1943 roku ukończono prototyp Obiektu 237, który trafił do produkcji jako IS-1, nazwany na cześć Józefa Stalina. Produkcja zakończyła się jednak już w styczniu następnego roku, z uwagi na niedostateczne uzbrojenie, identyczne jak w czołgu średnim T-34/85. Dalsze prace rozwojowe poskutkowały wprowadzeniem w grudniu 1943 roku czołgu IS-2, uzbrojonego w armatę D-25T kal. 122 mm. Pozwalała ona na równą walkę z Tygrysami i Panterami na krótkich i średnich dystansach, a mocny przedni pancerz zapewniał załogom należytą ochronę przed ich ogniem. Do końca wojny wyprodukowano około 3400 czołgów IS-1 i 2. Większość z nich służyła w pułkach ciężkich czołgów przełamania, w tym w 4. i 5. Pułku Czołgów Ciężkich Ludowego Wojska Polskiego.
Zestaw firmy Tamiya pozwala na złożenie i sklejenie radzieckiego czołgu ciężkiego IS-2 mod. 1944 wraz z dwuosobową załogą. W pudełku znajduje się element kadłuba, 6 wyprasek z częściami modelu, gumowe gąsienice, elementy fototrawione pokrywy silnika, sznurek oraz kalkomanie (pozwalają na rekonstrukcję czołgów z 7. lub 88. Samodzielnej Brygady Czołgów Ciężkich Gwardii, 1. Czechosłowackiej Brygady Czołgów lub 4. Pułku Czołgów Ciężkich LWP).
Elementy plastikowe należy wyciąć z ramek, dopasować oraz skleić zgodnie z dołączoną instrukcją montażu. Po sklejeniu należy pomalować farbkami modelarskimi zgodnie z proponowanym schematem malowania, który znajduje się również w instrukcji. Należy pamiętać, że niektóre elementy wymagają malowania jeszcze przed sklejeniem. Następnie należy nanieść dołączone do zestawu kalkomanie zgodnie z oznaczeniami lub grafikami.
Farby proponowane przez producenta dla uzyskania najlepszego efektu:
Pojazd:
Tamiya XF-61 lub spray TS-28 (pancerz)
Tamiya XF-2 (pasy identyfikacyjne)
Tamiya XF-56 (gąsienice, lina holownicza, metalowe elementy narzędzi saperskich i wyposażenia)
Tamiya XF-64 (drewniane elementy sprzętu saperskiego)
Tamiya X-10 (KM)
Dowódca:
Tamiya XF-49 (mundur)
Tamiya XF-24 (hełmofon)
Tamiza XF+64 (pas)
Tamiya X-18 (buty)
Tamiya XF-15 (skóra)
Zestaw zawiera następujące elementy:
Instrukcja montażu.
Ramki plastikowe zawierające części plastikowe.
Arkusz z kalkomanią.
Blaszki fototrawione.
Gumowe gąsienice.
Sznurek.
Zestaw NIE zawiera farb i kleju.
Oto podstawowe narzędzia i materiały potrzebne do wykonania modelu:
Cążki do wycinania elementów plastikowych.
Nożyk modelarski.
Pilnik lub papier ścierny.
Klej do modeli plastikowych.
Pędzelek lub aerograf.
Farby modelarskie.
Jeżeli nie masz pewności jakie akcesoria lub kolory farb wybrać do tego konkretnego modelu napisz do nas, chętnie pomożemy.