Zestaw proponowany przez firmę Tamiya zawiera plastikowy model do sklejania polskiego czołgu ciężkiego w skali 1:35.
Po napotkaniu Tygrysów, które zdecydowanie przewyższały możliwościami bojowymi radzieckie konstrukcje, Rosjanie rozpoczęli prace nad nowym czołgiem ciężkim. W 1943 roku ukończono prototyp Obiektu 237, który trafił do produkcji jako IS-1, nazwany na cześć Józefa Stalina. Produkcja zakończyła się jednak już w styczniu następnego roku, z uwagi na niedostateczne uzbrojenie, identyczne jak w czołgu średnim T-34/85. Dalsze prace rozwojowe poskutkowały wprowadzeniem w grudniu 1943 roku czołgu IS-2, uzbrojonego w armatę D-25T kal. 122 mm. Pozwalała ona na równą walkę z Tygrysami i Panterami na krótkich i średnich dystansach, a mocny przedni pancerz zapewniał załogom należytą ochronę przed ich ogniem. Do końca wojny wyprodukowano około 3400 czołgów IS-1 i 2. Większość z nich służyła w pułkach ciężkich czołgów przełamania, w tym w 4. i 5. Pułku Czołgów Ciężkich Ludowego Wojska Polskiego.
Zestaw firmy Tamiya pozwala na złożenie i sklejenie radzieckiego czołgu ciężkiego IS-2 mod. 1944 wraz z dwuosobową załogą. W pudełku znajduje się element kadłuba, 6 wyprasek z częściami modelu, gumowe gąsienice, elementy fototrawione pokrywy silnika, sznurek oraz kalkomanie (pozwalają na rekonstrukcję czołgów z 7. lub 88. Samodzielnej Brygady Czołgów Ciężkich Gwardii, 1. Czechosłowackiej Brygady Czołgów lub 4. Pułku Czołgów Ciężkich LWP).
Elementy plastikowe należy wyciąć z ramek, dopasować oraz skleić zgodnie z dołączoną instrukcją montażu. Po sklejeniu należy pomalować farbkami modelarskimi zgodnie z proponowanym schematem malowania, który znajduje się również w instrukcji. Należy pamiętać, że niektóre elementy wymagają malowania jeszcze przed sklejeniem. Następnie należy nanieść dołączone do zestawu kalkomanie zgodnie z oznaczeniami lub grafikami.
Farby proponowane przez producenta dla uzyskania najlepszego efektu:
Pojazd:
- Tamiya XF-61 lub spray TS-28 (pancerz)
- Tamiya XF-2 (pasy identyfikacyjne)
- Tamiya XF-56 (gąsienice, lina holownicza, metalowe elementy narzędzi saperskich i wyposażenia)
- Tamiya XF-64 (drewniane elementy sprzętu saperskiego)
- Tamiya X-10 (KM)
Dowódca:
- Tamiya XF-49 (mundur)
- Tamiya XF-24 (hełmofon)
- Tamiza XF+64 (pas)
- Tamiya X-18 (buty)
- Tamiya XF-15 (skóra)
Zestaw zawiera następujące elementy:
- Instrukcja montażu.
- Ramki plastikowe zawierające części plastikowe.
- Arkusz z kalkomanią.
- Blaszki fototrawione.
- Gumowe gąsienice.
- Sznurek.
Zestaw NIE zawiera farb i kleju.
Oto podstawowe narzędzia i materiały potrzebne do wykonania modelu:
- Cążki do wycinania elementów plastikowych.
- Nożyk modelarski.
- Pilnik lub papier ścierny.
- Klej do modeli plastikowych.
- Pędzelek lub aerograf.
- Farby modelarskie.
Jeżeli nie masz pewności jakie akcesoria lub kolory farb wybrać do tego konkretnego modelu napisz do nas, chętnie pomożemy.