Zestaw proponowany przez firmę IBG zawiera plastikowy model do sklejania polskiego samolotu szturmowego w skali 1:72.
PZL 23a Karaś był lekkim samolotem bombowo-rozpoznawczym, dolnopłatem o całkowicie metalowej konstrukcji i stałym podwoziu, zaprojektowanym i zbudowanym w Polsce w latach 30-tych. Załogę maszyny stanowiło trzech lotników – pilot, obserwator i strzelec. Koncepcja maszyny odwoływała się do francuskiego pomysłu samolotów liniowych, których zadaniem było odnalezienie sił przeciwnika oraz ich błyskawiczne zbombardowanie.
Prace projektowe rozpoczęto w 1931 roku, a pionierski prototyp oblatano w 3 lata później. Pierwsze doświadczenia wykazały, że widoczność pilota jest zbyt mała, a kabina załogi zdecydowanie za ciasna. W kolejnym egzemplarzu wyeliminowano te problemy, poprzez obniżenie pozycji silnika. Maszyna jednak wykazywała trudności w pilotażu, co spowodowało konieczność stworzenia jeszcze jednego modelu prototypowego. PZL 23/III był konstrukcją zadowalającą, dlatego na jego podstawie zdecydowano się na produkcję pierwszej serii pod oznaczeniem PZL 23a. W toku eksploatacji okazało się jednak, że dotychczasowy silnik jest zbyt awaryjny. Wszystkie wyprodukowane 40 maszyn zostało skierowanych do szkół lotniczych. Do jednostek liniowych skierowano drugą serię Karasia PZL 23b z nową jednostka napędową. Przed wybuchem wojny wyprodukowano 240 egzemplarzy.
Zestaw firmy IBG pozwala na sklejenie modelu polskiego samolotu bombowo-rozpoznawczego PZL 23a Karaś. W pudełku znajdują się 4 wypraski z elementami modelu, przezroczysta wypraska z elementami kabiny, blaszka z elementami fototrawionymi oraz kalkomanie (pozwalają na rekonstrukcje maszyny ze Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, wrzesień 1939).
Elementy plastikowe należy wyciąć z ramek, dopasować oraz skleić zgodnie z dołączoną instrukcją montażu. Po sklejeniu należy pomalować farbkami modelarskimi zgodnie z proponowanym schematem malowania, który znajduje się również w instrukcji. Należy pamiętać, że niektóre elementy wymagają malowania jeszcze przed sklejeniem. Następnie należy nanieść dołączone do zestawu kalkomanie zgodnie z oznaczeniami lub grafikami.
Farby proponowane przez producenta do pomalowania modelu: