Zestaw proponowany przez firmę IBG zawiera plastikowy model do sklejania polskiego bombowca w skali 1:72.
PZL 42 był lekkim bombowcem, zbudowanym jako maszyna doświadczalna w oparciu o samolot PZL 23 Karaś. Był dolnopłatem metalowej konstrukcji, ze stałym podwoziem i trzyosobową załogą. Pracę nad maszyną rozpoczęły się w 1936 roku i nigdy nie wyszły poza jeden egzemplarz prototypowy. Samolot powstał na bazie seryjnego Karasia, posiadał jednak szereg zmian konstrukcyjnych, oraz kilka nowinek technologicznych. Pierwsza zmiana dotyczyła usterzenia, które zostało zamienione na podwójne. Zwiększyło to pole ostrzału tylnego km-u, oraz polepszyło właściwości samolotu w locie nurkowym i koszącym. Drugą ważną modernizacją, było wprowadzenie całkowicie nowego stanowiska obserwatora, wyposażonego w opuszczaną pod jego ciężarem gondolą, która chowała się w locie do wnętrza kadłuba. Dzięki temu rozwiązaniu samolot posiadał mniejszy opór aerodynamiczny i lepsze osiągi. PZL 42 nigdy nie wyszedł poza fazę prototypów, lecz okazał się bardzo ważnym elementem programu lekkich bombowców w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce. Na podstawie doświadczeń związanych z samolotem, pod koniec lat 30-tych rozpoczęły się prace nad nowoczesnym samolotem bombowo-rozpoznawczym PZL 46 Sum. Dalszy rozwój samolotów tego typu zablokował wybuch wojny, a jedyny egzemplarz PZL 42 został zniszczony przez niemieckie bomby w Szkole Lotnictwa podchorążych w Dęblinie.
Zestaw firmy IBG pozwala na sklejenie modelu polskiego samolotu bombowo-rozpoznawczego PZL 42. W pudełku znajduje się 5 wyprasek z elementami modelu, przezroczysta wypraska z elementami kabiny, blaszka z elementami fototrawionymi oraz kalkomanie (pozwalają na rekonstrukcje maszyny ze Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, wrzesień 1939).
Elementy plastikowe należy wyciąć z ramek, dopasować oraz skleić zgodnie z dołączoną instrukcją montażu. Po sklejeniu należy pomalować farbkami modelarskimi zgodnie z proponowanym schematem malowania, który znajduje się również w instrukcji. Należy pamiętać, że niektóre elementy wymagają malowania jeszcze przed sklejeniem. Następnie należy nanieść dołączone do zestawu kalkomanie zgodnie z oznaczeniami lub grafikami.
Farby proponowane przez producenta do pomalowania modelu:
- Polish Khaki (Vallejo Model Air: 24, Hataka: A011, Mr Hobby: H81)
- Black (Vallejo Model Air: 73, Hataka: A197, Mr Hobby: H12)
- White (Vallejo Model Air: 1, Hataka: A100, Mr Hobby: H21)
- Silver (Vallejo Model Air: 67, Hataka: A003, Mr Hobby: H8)
- Rust (Vallejo Model Air: 130, Hataka: A132, Mr Hobby: H47)
- Light Blue-Grey (Vallejo Model Air: 46, Hataka: A036, Mr Hobby: H67)
Zestaw zawiera następujące elementy:
- Instrukcja montażu.
- Ramki plastikowe zawierające części plastikowe.
- Arkusz z kalkomanią.
- Blaszki fototrawione.
- Elementy plastikowego wykonane z tworzywa przeźroczystego.
Zestaw NIE zawiera farb i kleju.
Oto podstawowe narzędzia i materiały potrzebne do wykonania modelu:
- Cążki do wycinania elementów plastikowych.
- Nożyk modelarski.
- Pilnik lub papier ścierny.
- Klej do modeli plastikowych.
- Pędzelek lub aerograf.
- Farby modelarskie.
Jeżeli nie masz pewności jakie akcesoria lub kolory farb wybrać do tego konkretnego modelu napisz do nas, chętnie pomożemy.