Zestaw proponowany przez firmę Tamiya zawiera plastikowy model do sklejania brytyjskiego czołgu podstawowego w skali 1:35.
Gdy okazało się że czołg podstawowy Challenger 1 nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, koncern Vickers Defence Systems rozpoczął prace nad pojazdem który miał go zastąpić. Dzięki doświadczeniom zebranym na starszej konstrukcji zdołano ukończyć prace nad nowym wozem Challenger 2 już w 1989 roku, po niespełna 3 latach od ich rozpoczęcia. Mimo że z pozoru oba Challengery nie różniły się od siebie wyglądem, w nowym czołgu wykorzystano najnowsze zdobycze technologii i wyeliminowano wszelkie wady. Pojazd posiada potężne opancerzenie typu Chobham drugiej generacji, a na przedniej płycie pancerza zastosowano dodatkowy pancerz reaktywny, znacznie zmniejszający możliwość jego przebicia. Zastosowane środki zapewniają Challengerowi status jednego z najbezpieczniejszych czołgów świata. Ewenementem na skalę światową jest uzbrojenie główne. Stanowi je gwintowana armata L30 kalibru 120 mm, która pozwala na strzelanie amunicją typu HESH oraz przeciwpancernymi pociskami L26 z rdzeniem ze zubożonego uranu. Challenger 2 otrzymał także całkowicie nowy system kontroli ognia TOGS II z panoramicznym celownikiem, namierzaniem laserowym oraz termowizją. Pierwszy poważny chrzest bojowy nowego czołgu miał miejsce w Iraku. 120 Challengerów II z 7. Brygady Pancernej wzięło udział w walkach o Basrę, niszcząc wiele z irackich pojazdów bez zanotowania strat własnych. Czołgi biorące udział w tej operacji były dodatkowo wyposażone w filtry powietrza, zabezpieczenia przed piachem, chłodzenie oraz kompozytowe fartuchy boczne.
Zestaw firmy Tamiya pozwala na złożenie i sklejenie nowoczesnego brytyjskiego czołgu podstawowego Challenger 2 w wersji pustynnej wraz z dwoma członkami załogi (dowódca i ładowniczy). W pudełku znajdują się 2 elementy kadłuba, 5 wyprasek z częściami modelu, przezroczyste wizjery, śruby do zamontowania kół napinających, siateczka na kosze transportowe, sznureczek, drut, gumowe gąsienice oraz kalkomanie (pozwalają na rekonstrukcję pojazdów z 7. Brygady Pancernej).
Elementy plastikowe należy wyciąć z ramek, dopasować oraz skleić zgodnie z dołączoną instrukcją montażu. Po sklejeniu należy pomalować farbkami modelarskimi zgodnie z proponowanym schematem malowania, który znajduje się również w instrukcji. Należy pamiętać, że niektóre elementy wymagają malowania jeszcze przed sklejeniem. Następnie należy nanieść dołączone do zestawu kalkomanie zgodnie z oznaczeniami lub grafikami.
Farby proponowane przez producenta dla uzyskania najlepszego efektu:
Pojazd:
- Tamiya XF-59 lub spray TS-46 (pancerz)
- Tamiya XF-1, XF-61 (pancerz; kamuflaż NATO)
- Tamiya XF-1 (bandaże kół, elementy gumowe, elementy działa, zaślepki granatników)
- Tamiya XF-2 (CIP – panele identyfikacyjne)
- Tamiya X-10 (KM-y, liny, gąsienice)
Dowódca:
- Tamiya XF-52, XF-57 (mundur pustynny)
- Tamiya XF-59 (hełm pustynny)
- Tamiya XF-57 (buty
- Tamiya X-18 (słuchawki)
- Tamiya XF-15 (skóra)
Zestaw zawiera następujące elementy:
- Instrukcja montażu.
- Ramki plastikowe zawierające części plastikowe.
- Arkusz z kalkomanią.
- Gumowe gąsienice.
- Elementy plastikowego wykonane z tworzywa przeźroczystego.
- Figurki żołnierzy / załogi.
Zestaw NIE zawiera farb i kleju.
Oto podstawowe narzędzia i materiały potrzebne do wykonania modelu:
- Cążki do wycinania elementów plastikowych.
- Nożyk modelarski.
- Pilnik lub papier ścierny.
- Klej do modeli plastikowych.
- Pędzelek lub aerograf.
- Farby modelarskie.
Jeżeli nie masz pewności jakie akcesoria lub kolory farb wybrać do tego konkretnego modelu napisz do nas, chętnie pomożemy.