Zestaw proponowany przez firmę Tamiya zawiera plastikowy model do sklejania brytyjskiego czołgu średniego w skali 1:35.
W dwudziestoleciu międzywojennym w Wielkiej Brytanii wykształciły się dwa typy czołgów: pościgowe oraz piechoty. Zadaniem pierwszych, było wejście na tyły wroga po przełamaniu jego linii, drugich bezpośrednie wsparcie piechoty. Czołg piechoty A12 został opracowany w drugiej połowie lat 30-tych, jako następca Matildy. Projekt początkowo zakładał modyfikację poprzednika, lecz z biegiem prac zdecydowano się się na budowę od podstaw. Głównym założeniem było stworzenie potężnie opancerzonego czołgu uzbrojonego w działo i karabin maszynowy. Po raz pierwszy użyto także silników wysokoprężnych, zapewniających należytą moc do poruszenia 25-cio tonowego pojazdu. Tak duża masa (Matilda I ważyła zaledwie 11 ton) wynikała przede wszystkim z opancerzenia, które dochodziło aż do 78 mm, co powodowało że w momencie wejścia do służby Matilda II była najlepiej chronionym czołgiem na świecie. Wzrost masy był spowodowany także zastosowaniem trzyosobowej, większej wieży z działem 2 funtowym (40 mm). Modyfikacje w kolejnych wersjach rozwojowych pojazdu dotyczyły przede wszystkim silnika oraz skrzyni biegów, aby zwiększyć mobilność czołgu. Na początkowym etapie wojny, Matilda II była pojazdem niezwykle skutecznym i odpornym na ogień nieprzyjaciela. Znakomicie spisywała się w trakcie walk w Afryce Północnej. Jej zmierzch przypieczętował jednak błyskawiczny rozwój niemieckiej broni pancernej i przeciwpancernej, a przede wszystkim nowoczesnych dział 75 i 88 mm. Matildy znalazły jednak zastosowanie i z powodzeniem walczyły na wyspach Pacyfiku w armii australijskiej na aż do zakończenia wojny.
Zestaw firmy Tamiya pozwala na złożenie i sklejenie modelu brytyjskiego czołgu piechoty Mk. II A12 Matilda Mk. III/IV z okresu II wojny światowej. Pojazd posiada dwa warianty gąsienic, plastikowe z ogniw, lub gumowe. Dołączona załoga składa się z dowódcy, kierowcy oraz ładowniczego. W pudełku znajduje się element kadłuba, 6 wyprasek z częściami modelu, gumowe gąsienice oraz kalkomanie (pozwalają na rekonstrukcję czołgów z 42., 49. Królewskiego Pułku Czołgów lub 32. Armijnej Brygady Czołgów).
Elementy plastikowe należy wyciąć z ramek, dopasować oraz skleić zgodnie z dołączoną instrukcją montażu. Po sklejeniu należy pomalować farbkami modelarskimi zgodnie z proponowanym schematem malowania, który znajduje się również w instrukcji. Należy pamiętać, że niektóre elementy wymagają malowania jeszcze przed sklejeniem. Następnie należy nanieść dołączone do zestawu kalkomanie zgodnie z oznaczeniami lub grafikami.
Farby proponowane przez producenta dla uzyskania najlepszego efektu:
Pojazd:
- Tamiya XF-1, XF-26, XF-10, XF-23, XF-59 (kamuflaż pustynny)
- Tamiya XF-1, XF-52 (kamuflaż europejski)
- Tamiya XF-56 (gąsienice, metalowe elementy sprzętu saperskiego)
- Tamiya XF-64 (drewniane elementy sprzętu saperskiego)
- Tamiya XF-9 (elementy układu wydechowego)
- Tamiya XF-49 (płachta)
- Tamiya X-10 (KM)
Załoga:
- Tamiya XF-57 (koszula)
- Tamiya XF-52 (spodnie)
- Tamiya XF-1 (beret, buty)
- Tamiya XF-15 (skóra)
Zestaw zawiera następujące elementy:
- Instrukcja montażu.
- Ramki plastikowe zawierające części plastikowe.
- Arkusz z kalkomanią.
- Gumowe gąsienice.
- Plastikowe gąsienice.
- Figurki żołnierzy / załogi.
Zestaw NIE zawiera farb i kleju.
Oto podstawowe narzędzia i materiały potrzebne do wykonania modelu:
- Cążki do wycinania elementów plastikowych.
- Nożyk modelarski.
- Pilnik lub papier ścierny.
- Klej do modeli plastikowych.
- Pędzelek lub aerograf.
- Farby modelarskie.
Jeżeli nie masz pewności jakie akcesoria lub kolory farb wybrać do tego konkretnego modelu napisz do nas, chętnie pomożemy.