Zestaw proponowany przez firmę Tamiya zawiera plastikowy model do sklejania amerykańskiego samochodu wojskowego w skali 1:35.
Z końcem lat 70-tych armia amerykańska ogłosiła konkurs na uniwersalny wielozadaniowy samochód, który miałby zastąpić pojazdy od 1/4 do 1,1/4 tony (jeepy z rodziny Willys, Gama Goat i inne). Ich następcą został Humvee, czyli wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle). Jego seryjna produkcja rozpoczęła się w 1985 roku i do dziś wyprodukowano ponad 280 tysięcy egzemplarzy. W podstawowej wersji samochód może przewozić 4 żołnierzy z ekwipunkiem oraz niewielką ilością zaopatrzenia w bagażniku. Załadunek i wyładunek jest bardzo prosty, ze względu na obszerną uchylną tylą klapę. Samochód jest zbudowany z aluminium na stalowej ramie, posiada napęd 4x4, automatyczną trzy lub czterobiegową skrzynię biegów, niezależne zawieszenie kół, oraz opcjonalnie system wyrównywania ciśnienia w oponach. Jednostka napędowa diesla pozwala na rozwinięcie prędkości 113 km/h. Zależnie od pełnionej roli Humvee może zostać wyposażony w szeroka gamę uzbrojenia, montowanego przy włazie na dachu pojazdu. Stanowić je może WKM M2HB .50, granatnik 40 mm M19, wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW lub zestaw przeciwlotniczy FIM-92 Stinger. Samochody te mogą także funkcjonować jako półciężarówki lub sanitarki.
Zestaw firmy Tamiya pozwala na złożenie i sklejenie modelu amerykańskiego samochodu M1025 Humvee uzbrojonego w granatnik M19 lub WKM M2HB wraz z dwoma żołnierzami. W pudełku znajdziemy 4 wypraski z elementami samochodu, wypraskę z przezroczystymi szybami, gumowe koła oraz kalkomanie (pozwalają na rekonstrukcję pojazdów z 1. Dywizji Piechoty Zmechanizowanej KFOR, 519. Batalionu Żandarmerii Wojskowej IFOR, 8. Pułku Marines KFOR lub 16. Brygady Żandarmerii Wojskowej).
Elementy plastikowe należy wyciąć z ramek, dopasować oraz skleić zgodnie z dołączoną instrukcją montażu. Po sklejeniu należy pomalować farbkami modelarskimi zgodnie z proponowanym schematem malowania, który znajduje się również w instrukcji. Należy pamiętać, że niektóre elementy wymagają malowania jeszcze przed sklejeniem. Następnie należy nanieść dołączone do zestawu kalkomanie zgodnie z oznaczeniami lub grafikami.
Farby proponowane przez producenta dla uzyskania najlepszego efektu:
Pojazd:
- Tamiya XF-67 (spray TS-61), XF-68 (TS-62), XF-69 (TS-63) (kamuflaż NATO)
- Tamiya XF-67 (spray TS-61), TS-46 (kamuflaż pustynny)
- Tamiya X-18 (elementy silnika, układu napędowego, kabiny, sprzętu saperskiego, granatnik)
- Tamiya X-32 (elementy układu napędowego)
- Tamiya XF-9 (elementy układu wydechowego)
- Tamiya XF-57 (zbiornik paliwa, elementy sprzętu saperskiego)
- Tamiya XF-49 lub XF-67 (obicia foteli)
- Tamiya XF-62 (radio, skrzynka amunicyjna)
- Tamiya XF-1 (elementy silnika, układu napędowego, kabiny)
- Tamixa X-10 (WKM)
Załoga
- Tamiya XF-57, XF-67, XF-68, XF-69 (mundur, kamuflaż „woodland”)
- Tamiya XF-2, XF-52, XF-57, XF-60, XF-68, XF-69 (mundur, kamuflaż pustynny)
- Tamiya XF-49 (pasek hełmu)
- Tamiya X-18 (gogle)
- Tamiya XF-1 (buty)
- Tamiya XF-15 (skóra)
Zestaw zawiera następujące elementy:
- Instrukcja montażu.
- Ramki plastikowe zawierające części plastikowe.
- Arkusz z kalkomanią.
- Gumowe koła.
- Elementy plastikowego wykonane z tworzywa przeźroczystego.
- Figurki żołnierzy / załogi.
Zestaw NIE zawiera farb i kleju.
Oto podstawowe narzędzia i materiały potrzebne do wykonania modelu:
- Cążki do wycinania elementów plastikowych.
- Nożyk modelarski.
- Pilnik lub papier ścierny.
- Klej do modeli plastikowych.
- Pędzelek lub aerograf.
- Farby modelarskie.
Jeżeli nie masz pewności jakie akcesoria lub kolory farb wybrać do tego konkretnego modelu napisz do nas, chętnie pomożemy.