German tanks painting guide
Nakładanie kalkomanii
Na bazie naszego Jagdpanzera pokażemy w tym krótkim poradniku jak należy nakładać kalkomanie. Sposób jest uniwersalny i oczywiście można go stosować na każdym modelu redukcyjnym.
Kalkomanie to graficzne oznaczenia w postaci "naklejek" transferowych, których klej aktywowany jest za pomoca wody. Znajdują się one w większości zestawów modeli plastikowych.
Zanim jednak się zabierzemy za kalkomanie, musimy odpowiednio przygotować nasz model.
Aby kalki prawidłowo osiadły na modelu, będziemy musieli wygładzić jego powierzchnię. Dzięki takiemu zabiegowi przyleganie kalkomanii do modelu znacznie się poprawi, a sam jego proces będzie dużo wygodniejszy. Najprostszą metodą wygładzenia powierzchni będzie nałożenie błyszczącego lakieru. Znów, do wyboru na rynku mamy wiele opcji, od lakierów w sprayu, do nakładania pędzlem lub przy pomocy aerografu, wśród modelarzy popularny jest także Sidolux, czyli lakier akrylowy do podłóg drewnianych.
Nasz wybór padł na nowe świetne lakiery firmy Vallejo z serii Premium. Są to lakiery dedykowane do aerografów, nie wymagających dodatkowego rozcieńczania. Schną bardzo szybko i nie pozostawiają żadnych smug i zacieków. Aby zachować spójność modelu pomalowaliśmy całą jego powierzchnię. Po wyschnięciu, możemy rozpocząć dalsze prace z naszym pojazdem.
Kalkomanie mają różne właściwości, zależnie od producenta, czasu, jaki upłynął od ich wyprodukowania oraz sposobu przechowywania. Zależnie od tych właściwości (grubość, lepkość, wytrzymałość) może nam wystarczyć zwykła woda, ale warto przy nakładaniu skorzystać ze specjalnej chemii modelarskiej w postaci płynów do kalek. Innymi narzędziami przydatnymi w trakcie nakładania kalkomanii będzie pęseta, pędzelek z szerokim włosiem oraz płaskie naczynie, w którym namaczamy kalkomanie.
Do pracy wybraliśmy preparaty firmy Microscale - Mirco Set (do nakładania i zmiękczania kalek) oraz Micro Sol, który służy do dodatkowego zmiękczania kalkomanii po nałożeniu i dopasowania jej do nierównej powierzchni.
Dostępne na rynku są także preparaty uniwersalne jednoskładnikowe takie jak Decal Fix Humbrola, czy Tamiya Mark Fit. Działają one bardzo podobnie i wybór jakiegokolwiek z nich jest znacznie lepszy niż użycie samej wody.
Pracę rozpoczynamy od wycięcia kalkomanii z kartonika. Następny odstawiamy ją do pojemniczka z wodą, aby ta zmiękła i nabrała elastyczności.
Jeżeli nakładamy kalkomanię na miejsce o nieregularnej powierzchni (nity, klamki, uchwyty, wywietrzniki), możemy namoczyć kalkę w płynie do nakładania kalkomanii, aby ta zmiękczyła się już na tym etapie. W tym samym czasie w wybranym przez nas miejscu modelu nakładamy cienką warstwę preparatu Micro Set. Zwiększy on przyczepność kalkomanii oraz zapobiegnie powstawaniu pod nią pęcherzyków powietrza.
Następnie przy pomocy pęsety wyciągamy z wody kartonik z kalkomanią, a za pomocą pędzla zsuwamy ją na model. Przy pomocy tego samego pędzelka możemy „manewrować” kalkomanią, aby ustawić ją w odpowiednim miejscu i w odpowiedniej pozycji.
Nadmiar wody i płynu możemy usunąć za pomocą bawełnianej szmatki, chusteczki lub patyczka kosmetycznego. Należy jednak pamiętać, aby zrobić to dopiero po przywarciu kalkomanii i lekkim wyschnięciu (zazwyczaj wystarczy kilkadziesiąt sekund), aby nie przestawić jej ze swojego miejsca. Gdy kalkomania podeschnie możemy nałożyć na nią kolejny preparat – Micro Sol. Zmiękczy on kalkomanię oraz wygładzi jej brzegi, przez co „zleje” się ona z powierzchnią modelu.
Po nałożeniu wszystkich kalkomanii odkładamy model na 24 godziny aby mieć pewność że dobrze wyschły. Dopiero po tym czasie przystępujemy do dalszych prac...
Produkty użyte w poradniku
Pozostałe płyny do kalek
0